Malatya il merkezinde okul çağı çocuklarda işitme testi taraması
Hearing test screening in school age children in Malatya province
  1. Tez No: 549691
  2. Yazar: ÖZLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET CENGİZ YAKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: İşitme kaybı dış, orta, iç kulak ve akustik sinirde ortaya çıkan patolojiler sebebiyle çevrede bulunan seslerin algılanamaması ve bireyin gelişimine, uyumuna ve özellikle de iletişim ve dil becerilerinin kazanılmasına engel teşkil etme durumu şeklinde tanımlayabiliriz. Çalışmada Malatya il merkezinde okul çağı beşinci sınıf çocuklarında işitme kaybı sıklığının tespit edilmesi, risk faktörlerinin değerlendirilmesi, tedaviye yönlendirilmesi ve toplumda hastalığın farkındalığının arttırılması hedeflenmiştir. OLGULAR VE YÖNTEM: Mart 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında, Malatya ilinde öğrenim gören 812 beşinci sınıf öğrencisi çalışmaya alındı. Çocuklara Resonance R17A odyometri cihazı ve saf ses uyaran kullanılarak işitme taraması yapıldı. BULGULAR: Çalışmamızda yaş ortalaması 10±1 yıl olan çocuklarda işitme kaybı sıklığı ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi planlandı. İşitme taramasından 24 (%3) çocuk kaldı. Bu olgular detaylı muayene ve ileri testlerle değerlendirildi. İşitme taramasından kalan 24 olgunun 11'inde (%45,8) kalıcı işitme kaybı tespit edildi. İşitme kayıplı 11 hasta değerlendirildiğinde, 3 olguda (%27,2) çok hafif, 4 olguda (%36,3) hafif, 2 olguda (%18,1) orta, 2 olguda (%18,1) ileri ve/veya çok ileri derecede işitme kaybı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Hearing Test Screening in School Age Children in Malatya Province Aim: Hearing loss can be defined as the inability to detect sounds in the environment and to prevent the acquisition and adaptation of the individual and especially the acquisition of communication and language skills due to the pathologies occurring in the outer, middle, inner ear and acoustic nerves. In the study, it was aimed to determine the frequency of hearing loss and evaluation of risk factors in the 5th grade school children in Malatya and to increase the awareness of the disease in the community. Cases and Methods: 812 5th grade students in primary schools were enrolled in Malatya Turkey between March 2018 and February 2019. Hearing screening was performed with Resonance R17A audiometry device and pure Tone Audiometry method. Results: The prevelance of hearing loss and risk factors in children with mean age 10±1were planned to evaluate in our study. Hearing loss was detected in 11 of 24 (3%) children. These children were also evaluated by detailed examination and advanced tests and three of these children (27,2%) had very mild, 4 children (36,3%) had mild, 2 children (18,1%) had moderate, 2 children (18,1%) had severe and/or profound hearing loss.