IgA nefropatisi saptanan hastaların böbrek biyopsipiyeslerinde C4d boyanma paterninin prognoza etkisi
The effect of c4d painting on kidney biopsy material of patients whose have kidney iga nephropathy to prognosis
  1. Tez No: 549698
  2. Yazar: SERRA ALPÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YENİÇERİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Başlık: IgA nefropatisi saptanan hastaların böbrek biyopsi piyeslerinde C4d boyanma paternin prognoza etkisi Amaç ve hipotez: Bu çalışmanın amacı IgA nefropatili hastaların glomerüler C4d boyanmasının demografik, klinik ve histopatolojik bulgularla birlikteliğini değerlendirmektir. Bu çalışma ile IgA nefropatili hastaların C4d pozitifliğinin prognoza etkisi yönünden literatüre katkı yapması amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı merkezimizde takip edilmekte olan IgA nefropatisi hastalarında glomerüler C4d varlığının hastaların klinik, demografik ve diğer histopatolojik verileriyle birlikteliğini inceleyerek prognoz üzerine olan öngörücülüğünü değerlendirmektir. Çalışmanın Cd 4 boyanma paterni kötü progesyon ve hızlı progresyonla ilişkilidir şeklinde hipotezimiz vardır. Yöntem: Araştırma, olgu-kohort çalışmasıdır. Araştırma verilerinin toplanması Eylül 2018-Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. AraĢtırmanın evreni, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nefroloji ve Nefroloji yatan Hasta Servisnde araştırmaya katılımcı alma dönemi içerisinde polikliniğe başvuran veya serviste takip edilen tüm Ig A Nefropatisi hastalarıdır. Veri toplama sürecinde, Son 10 yılda ki Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniğine başvuran ve iç Hastalıkları Servisine yatan hastalar retrosptektif olarak hastane MIA-MED ve Fonet otomasyon sistemlerinden taranarak tespit edilmiştir. Hastanemizde Nefroloji bölümümüzce böbrek biyopsisi yapılan ve IgA nefropatisi tanısı alan hastalar çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya 54 kişi katılmış olup, bunlardan 27 kişi böbrek biyopsisi C4d boyanması pozitif kabul edilen, 15 kişi böbrek biyopsisi C4d boyanması negatif kabul edilen, 12 kişi böbrek biyopsisi C4d boyanması çeşitli sebeplerden dolayı gerçekleşememiş olan IgA Nefropatisi hastasıdır. Hastaların böbrek biyopsi parafin blokların da boyama işlemi ve değerlendirilmesi Patoloji Anabilim yapılmıştır. Hastalar, parafin bloklarının C4d pozitif ve negatif boyanma paterni göstermelerine göre iki gruba ayrıştırılmıştır. Hasta dosyalarından hastaların üre, kretainin, proteinüri, mikroalbuminüri sonuçları, antihipertansif tedavi ve immunsupresif tedavi alma durumları ve süreleri kaydedilmiştir. Hastaların başlangıç ve 1 yıl sonraki üre, kretainin, proteinüri, mikroalbuminüri düzeylerindeki değişimler retrospektif olarak karşılaştırılarak prognoza etkisi tespit edilmeye çalşıılmıştır. Tip-1 hata düzeyi %5 alınmıştır. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların sosyodemografik zellikleri incelendiğinde C4d boyaması pozitif saptanan grup ile C4d boyaması negatif saptanan grup arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Her iki grup tedavi sonrası protein ve tedavi sonrası mau değerleri bakımından karşılaştırılmış olup istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Böbrek biyopsisi C4d boyanması negatif kabul edilen grupta protein ve mau değerleri tedavi ncesi ve sonrası karşılaştırılmış olup karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Kadınlarda her iki grupta kreatinin değişim değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. C4d boyanması pozitif kabul edilen IgA nefropatisi hastalarının alt gruplara göre protein, mau, üre, kreatinin, albumin, ürik asit, hemoglobulin, GFR değişim değerleri bakımından karşılaştırılmış olup istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. Sonuç: C4d birikimi tanı sırasında daha olumsuz histopatolojik ve klinik bulgular ile birliktedir. Ancak çalıĢmamızda bu fark anlamlı düzeyde bulunmamıştır. Tedavi ncesi ve sonrasında C4d pozitif boyanan grubun GFR verileri karĢılaĢtırıldığında tedavi farklılılarına rağmen anlamlı olmasa da bir yükselme saptanmıİTO r. Tedavi öncesi ve sonrası C4d boyanması pozitif olan hastaların mau miktarları karşılaştırıldığında anlamlı olmasa da düşüş gözlenmiĢtir. C4d boyanması negatif olan grup değerlendirildiğinde mau düşüşünün anlamalı olduğu görülmüştür. C4d pozitifliğinin daha kötü sonuçlara yol açan immün yanıtın bir g stergesi olabileceği düĢünülmektedir. ÇalıĢmamızda C4d boyanmanın pozitif olduğu grupta boyanmanın glomerüler ya da peritübüler olmasının Proteinüri, Mau, Üre, Kreatinin, Albumin, Ürik Asit, Hemoglobulin, GFR değişim değerleri bakımından karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılığa neden olmadığı saptanmıştır. Glomerül dışı alanlarda C4d birikiminin neminin değerlendirilmesi için de daha fazla sayıda hastada değerlendirme yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of C4d painting on kidney biopsy material of patients whose haber kidney IgA nephropathy to prognosis Objective and hypothesis:The purpose of this project, to evaluate togetherness of glomerular C4d painting on IgA nephropathy patients with demographic, clinic and histopathologic diagnosis. It is aimed to contribute to literature about effect of C4d positiveness to prognosis on patients have IgA nephropathy by this project. The purpose of this study is to evaluate effect of coistance glomerular C4d with datas of patients clinic, demographic, and other histopathologic on prognosis. Our hypothesis is painting by C4d material is correlated with poor progress and rapid progress. Method:This projct is fact-cohort study. Reasearch datas were collected between September 2018 and December 2018. The nature of study is IgA nephropathy patients who apply to polyclinic and were followed in the department of Aydın Adnan Menderes University Application and Investigating Hospital Internal Medicine Clinic in research period. In data collecting period, datas were obtained by retrospective screening of MIA-MED and Fonet otomation systems of patients who apply to this Internal medicine polyclinic and hospital patient in this service last 10 years. The IgA nephropathy patients who were performed kidney biopsy in our hospital were counted to this study. 54 patient were joined to this study. 27 of them were had positive kidney biopsy C4d painting, 15 of them were had negative kidney biopsy C4d painting. 12 of them were not performed kidned biopsy C4d painting by vairous reasons. All of them were IgA nephropathy patients.Painting and evaluating of kidney biopsy paraffin blocks were performed pathology clinic. Paints were separated into 2 groups according to C4d positive or negative painting of paraffin blocks. The datas such as urea, creatinine, proteinuria, microalbuminria and antihypertensive treatment duration, immunosuppression treatment duration were recorded from patient folders. It is studied to detect the effect on prognosis comparing retrospectively urea, creatinine, proteinuria, microalbuminria data variations of patients in the begining and after 1 year, Bias was assumed as 5%. Results:It was not found signifacanty difference between groups which which was detected C4d painting positive and negative for the purpose of age and gender of patients who were joined to study.2 gropus were compared for the purpose of protein and mau values after treatment and statısitically significant difference were detected. The values of protein and mau were compared before and after treatment for kidney biopsy C4d painting negative group and statısitically significant difference were detected. statısitically significant difference were detected for creatine datas in women patients for 2 groups. For the purpose of protein, mau, urea, creatinine, albumin, uric acid, haemoglobin and GFR datas ofIgA nephropathy patients who had C4d painting positive were compared and statısitically significant difference were not detected. Conclusion: C4d accumulation goes with histopathologic and clinic datas duruing diagnosis. However, in this study, significant difference were not detected. When compared GFR datas of group whose C4d positive painted before and after treatment, althogh treatment variations, ingcreasing values were detected but not significantly. When compared mau datas of group whose C4d positive painted before and after treatment, decreasing values were detected but not significantly. When evaluating group which had C4d painting negative, decreasing of mau values were detected significantly. It is thought C4d positiveness is indicated immune system response which may cause poor results. Significantlu difference was not detected when compared for the purpose of values of proteinuri, mau, urea, creatinin, albumin, uric acid, hemoglobulin, GFR changing glomuler or perturbable painting of the C4d painting positive. It is necessary that to evaulate more patient for deciding imporatabce of C4d accumaulation in areas outside of glomerul