Pasif sigara içiciliğinin çocukların süt ve daimi diş sürme zamanına etkisinin incelenmesi
The effect of passive smoking on timing of primary and permanent teeth eruption
- Tez No: 549699
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı pasif sigara içiciliğinin süt ve daimi dişlerin sürme zamanına etkisinin değerlendirilmesi ve diş sürmesini etkileyen risk faktörlerini belirtmektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya 4-7 yaş aralığında, pasif sigara içici grupta 495 çocuk ve kontrol grubunda 533 çocuk dahil edildi. Çalışma kapsamındaki toplam 1028 çocuğun ilk süt dişi sürme zamanı sözlü anket yöntemi ile değerlendirildi. 6-7 yaş aralığındaki 262 'si pasif sigara içici grupta bulunan 540 çocuk ise ağız içi muayeneleri yapılarak sürmüş 1. daimi molar dişleri kaydedildi. İlk süt dişi sürme zamanında ve 1.daimi molar dişlerin sürmesinde prenatal, perinatal, postnatal ve sosyodemografik faktörlerin etkisi istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of passive smoking on the eruption timing of primary and permanent teeth and define risk factors affecting the eruption timing tooth. Material and Method: The study included 495 children in the passive smoking group and 533 children in the control group of 4-7 age children. First primary tooth timing time of 1028 children within this study was evaluated with oral questionnaire. A total of 540 children which 262 of the passive smokers group, aged between 6-7 years children was recorded of erupted 1. permanent molar teeth by using intraoral examinations. The effects of prenatal, perinatal, postnatal and sociodemographic factors were statistically analyzed for the first primary tooth eruption timing time and timing of the 1. permanent molar teeth.