Prostat spesifik antijen yüksekliği ve rektal tuşede özelliği olan hastalarda multiparametrik prostat MRG'si ile prostat biyopsisinin karşılaştırılması
The comparison of multiparametric prostate MRI and prostate biopsy in patients with prostate specific antigen height and abnormal rectal examination
- Tez No: 549714
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YAPANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Prostat Spesifik Antijen yüksekliği ve Rektal Tuşede özelliği olan hastalarda Multiparametrik prostat MRG'ı ile prostat biyopsisinin karşılaştırılması Amaç: Prostat biyopsi endikasyonu konulan hastalara, biyopsi öncesi multiparametik MRG (Mp-MRG) çektirdik. PI-RADS risk sınıflamasına göre, Mp-MRG ile prostat biyopsi sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Mayıs 2017'den başlayarak Ekim 2018 ayına kadar prospektif toplam 160 hastaya biyopsi öncesi Mp-MRG çekildi ve sonrasında prostat biyopsisi alındı. Mp-MRG raporları versiyon 2'ye göre PI-RADS 1'den 5'e kadar raporlandı. Lezyonu olmayan hastalarda Mp-MRG normal olarak raporlandı. Bu hastalara standart trucut biyopsi ve Mp-MRG'de tarif edilen lezyondan biyopsiler alındı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 65,94±7,9 (48-84) yıl olarak tespit edildi. Biyopside 160 hastanın 48'ine(%30) adenokarsinom, 112'sine (%70) BPH tanısı konuldu. Hastaların %19,37'sinde parmakla rektal muayenede (PRM) özellik vardı. Adenokarsinom tanısı konulan 48 hastanın PSA ortalaması 42,1 ng/ml, BPH tanısı konulan 112 hastanın PSA ortalaması 10,2 ng/ml olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Comparison of Multiparametric Prostate MRI and Prostate Biopsy in Patients with Prostate Specific Antigen Height and Abnormal Rectal Examination Purpose: We performed a pre-biopsy multiparamteic MRI (Mp-MRI) for patients who had a prostate biopsy indication. According to the PI-RADS risk classification, we aimed to compare the results of Mp-MRI and prostate biopsy. Materials and Methods: From May 2017 to October 2018, a total of 160 patients underwent pre-biopsy Mp-MRI and then performed prostate biopsy. According to Mp-MRI reports version 2, PI-RADS was reported from 1 to 5. Mp-MRI was reported as normal in patients without lesion. To these patients, biopsies were taken from the lesion described in Mp-MRI and standard tucut biopsy was performed. Results: The mean age of the patients was 65.94 ± 7.9 (48-84) years. In biopsy, 48 (30%) of 160 patients had adenocarcinoma and 112 (70%) had BPH. Finger rectal examination was abnormal in 19,37% of the patients. The mean PSA of 48 patients with a diagnosis of adenocarcinoma was 42.1 ng / ml and the mean PSA of 112 patients with BPH was 10.2 ng / ml.