Farklı CAD/CAM tam seramik materyallerin optik özellikleri ve makaslama bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
The evaluation of optical properties and shear bond strength of different CAD/CAM full ceramic materials
  1. Tez No: 549713
  2. Yazar: MEHTAP BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECLA DEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
CAD/CAM seramiklerine olan ilgi; kolay üretilmesi, üstün estetik özellik göstermesi, okluzal kuvvetler karşısında yeterli kırılma dayanımı ve dişle seramik arasında yeterli bağlanma dayanımı göstermesi nedeniyle artmaktadır. Çalışmamızda lityum disilikat ile güçlendirilmiş cam seramik (IPS E.max CAD), zirkonyum ile güçlendirilmiş lityum silikat seramik (Vita Suprinity), polimer infiltre ağ seramiği (Vita Enamic) ve hibrit seramik (GC Cerasmart) kullanılmıştır. Seramikler 2 mm kalınlığında, 12X14X2 mm boyutlarında ve her bir grupta 10 adet örnek olmak üzere elde edilmiştir. Renk stabilitesi çalışması için seramik örnekleri çay, kahve, vişne suyu ve distile su solüsyonlarında 30 gün boyunca bekletilmiştir. CIELab sistemine göre; renklendirici solüsyona koyulmadan önce ve solüsyona koyulduktan 1, 7, 15 ve 30 gün sonra olmak üzere spektrofotometre cihazıyla dört kez ölçüm yapılıp, ∆E değerleri hesaplanmıştır. Bağlanma dayanımı değerlerinin karşılaştırılması için tüm seramiklere Variolink Estetik DC rezin simanı 6mm çapında ve 3mm kalınlığında olacak şekilde teflon aperey yardımıyla bağlanmıştır. Daha sonra örneklere 5000' lik termal siklus ile yaşlandırma yapılmıştır. Örneklere universal test cihazında 0,5 mm/dk yükleme hızıyla kopma oluncaya kadar kuvvet uygulanmıştır. Daha sonra makaslama bağlanma dayanımı değerleri MPa birimiyle hesaplanmıştır. Kopma tipleri stereomikroskopla sınıflandırılıp, yüzey incelemesi için SEM görüntüleri elde edilmiştir. Sonuçlar IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk ile incelenmiştir. L, a, b ve Delta E değerlerinin seramik, solüsyon ve zamana göre karşılaştırılmasında çok yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Bağlanma dayanımlarının karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçları ortalama ve standart sapma olarak sunulup, önem düzeyi ise pVita Enamic>IPS E.max>Cerasmart.
Özet (Çeviri)
Interest has been growing in computer-aided design/manufacturing (CAD/CAM) ceramics due to their simplified manufacturing, superior aesthetic properties, adequate fracture resistance against occlusal forces, and adequate bond strength between tooth and ceramic surfaces. In this study lithium disilicate glass ceramic (IPS E.max CAD), zirconia reinforced lithium silicate ceramic (Vita Suprinity), polimer infitrated glass ceramic (Vita Enamic) and hybrid ceramic (Cerasmart) were used. Ceramics were prepared in 2mm thicknesses and 12X14X2 mm dimensions in each group ten specimens. To assess the color stability; the ceramic specimens were immersed in tea, coffee, cherry juice and distilled water solutions for 30 days. According to CIELab system, four color measurements were made: before immersion, immersion after 1, 7, 15 and 30 days with a spectrophotometer and than ∆E were calculated. To compare the shear bond strength values, all ceramic specimens were bonded to Variolink Estetik DC resin cement with a diameter of 6mm and a thickness at 3mm using a teflon mold. Then the specimens were aged with 5000 thermocycling. The specimens had been applied shear bond strength test with a speed of 0,5 mm/min until fracture in universal testing aparatus. Shear bond strength values were calculated as MPa. The failure modes were classified after stereomicroscope analysis and than SEM images for surface topography were obtained. Results were analyzed with IBM SPSS V23. The conformity for the data of the normal distribution was examined by Shapiro Wilk. Multivariate analysis of variance was used to compare L, a, b and Delta E values of ceramic, solution and time. One-way analysis of variance was used to compare shear bond strengths. The analysis results were presented as mean and standard deviation, and the significance level was taken as p Vita Enamic>IPS E.max>Cerasmart.