Üç farklı üniversal adeziv sistemin dentine makaslama bağlanma dayanımlarının ve mikrosızıntı değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of the dentine shear bond strengths and microleakage values of the three different universal adhesive system
  1. Tez No: 549719
  2. Yazar: SEDA ÖZKANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜLŞAH GÖKTOLGA AKIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, self-etch modda kullanılan üç farklı universal adeziv sistemin dentine olan bağlanma dayanımlarını ve mikrosızıntı değerlerini in vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmada üç farklı universal adeziv sistem Single Bond Universal (3M ESPE), Optibond XTR (Kerr) ve Tokuyama Universal (Tokuyama Dental) kullanıldı. Çalışma makaslama bağlanma dayanımı testi ve mikrosızıntı testi olmak üzere iki bölümde gerçekleştirildi. Makaslama bağlanma dayanımı testi için 45 adet insan molar dişi, mikrosızıntı testi için 45 adet insan premolar dişi olmak üzere toplamda 90 adet diş kullanıldı. Makaslama bağlanma dayanımı testi için; dişler kole bölgesinin altından, hazırlanan kalıplar içerisindeki soğuk akriliğe gömüldü. Hazırlanan örneklerin okluzal yüzeyleri kesme cihazı (Isomet, Buehler Ltd., Lake Bluff IL, USA) ile uzaklaştırılarak düz koronal dentin yüzeyleri açığa çıkartıldı. Dentin yüzeyleri 60 sn 600 gritlik silikon karbid zımpara ile zımparalanarak smear tabakası oluşturuldu. Hazırlanan dişler rastgele üç gruba ayrıldı (n=15). Dentin yüzeylerine, adeziv sistemler uygulandıktan sonra 4 mm çapında 3 mm yüksekliğinde plastik kalıplar kullanılarak kompozit rezinler yerleştirildi. Örneklerin her birine 0,5 mm/dak hızla kopma meydana gelinceye kadar universal bir test makinesi (LF Plus, LLOYD Instruments, Ametek Inc. England) ile makaslama kuvveti uygulandı. Kırılan örneklerin kopma yüzeyleri daha sonra stereomikroskopta ve taramalı elektron mikroskobunda incelendi. Mikrosızıntı testi için; dişlerin bukkal yüzeylerine kutu şeklinde Black V kaviteler açıldı. Gingival kenarları mine-sement sınırının 1 mm altında olacak şekilde kaviteleri hazırlanan dişler rastgele üç gruba ayrıldı (n=15) ve seçilen adeziv sistemler ve kompozit rezinle restore edildi. Hazırlanan örnekler, 24 saat distile suda bekletildi. Daha sonra örneklere 500 kez, 5±2°C ile 55±2°C dereceleri arasında, her bir su banyosunda 30 saniye bekleyecek şekilde termal siklus uygulandı. Örnekler %0,5'lik bazik fuksin solüsyonu içinde 24 saat bekletildikten sonra bukko-lingual/palatinal yönde uzunlamasına ikiye ayrılarak kesit yüzeyleri stereomikroskopta incelendi. Diş ile restorasyon arayüzeyindeki boya penetrasyonu okluzal ve gingival bölge için belirlenen skorlara göre ayrı ayrı kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the bond strengths and microleakage values of three different universal adhesive systems used in self-etch mode. In this study, three different universal adhesive systems, Single Bond Universal (3M ESPE), Optibond XTR (Kerr) and Tokuyama Universal (Tokuyama Dental) were used. The study was carried out in two stages as shear bond strength test and microleakage test. A total of 90 teeth were used as 45 human molar teeth for shear bond strength test and 45 human premolar teeth for microleakage test. For the shear bond strength test; the teeth were embedded in the cold acrylic in the molds prepared from the bottom of the cole zone. The occlusal surfaces of the prepared samples were removed with the cutting device (Isomet, Buehler Ltd., Lake Bluff IL, USA) and flat coronal dentin surfaces were exposed. The dentine surfaces were ground with 600 grit silicon carbide abrasive papers for 60 sec to form a smear layer. The teeth were randomly divided into three groups (n=15). After the adhesive systems were applied to the dentin surfaces, composite resins were placed using 4 mm diameter 3 mm height plastic molds. Shear force applied with a universal testing machine (LF Plus, LLOYD Instruments, Ametek Inc. England) to each of the samples until a break at 0.5 mm/ min. The fracture surfaces of the samples were then examined in a stereomicroscope and scanning electron microscope. For the microleakage test; Black V cavities were prepared on the buccal surfaces of each teeth. The gingival margins were 1 mm below the cemento-enamel junction. The prepared teeth were randomly divided into three groups (n=15) and restored with selected adhesive systems and composite resin. The samples were kept in distilled water for 24 hours. Thermal cycles were applied to the specimens between 5±2°C and 55±2°C for 500 times and stored 30 seconds in each water tank. The samples were stored in 0.5% basic fucsin solution for 24 hours and then separated into bucco-lingually/palatinally two parts to examine the section surfaces under stereomicroscope. The dye penetration amount in tooth and restoration interface was recorded due to the scores determined for occlusal and gingival surfaces. Obtained data from study were analyzed by using SPSS (Ver: 22.0) program.