Sınıf I kavitelerde dört farklı bulk-fill rezin kompozitin dentine mikrogerilim bağlanma dayanımlarının incelenmesi
Comparison of the microtensile bond strength of four different bulk-fill resin composites of class I cavities with dentin
- Tez No: 549718
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN HUBBEZOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızın amacı, dört farklı bulk-fill kompozitin ve bir mikrohibrit kompozitin dentine mikrogerilme bağlanma dayanımlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmamızda 2 akışkan, 2 kondanse edilebilir bulk-fill kompozit ve bir mikrohibrit kompozit (kontrol grubu) kullanıldı. 25 adet yeni çekilmiş sağlam insan molar dişleri üzerine Sınıf I okluzal kaviteler hazırlandı, rastgele 5 gruba ayrılarak [G-aenial posterior + G-premio bond (Kontrol grubu), Estelite Bulk Fill flow + Universal Bond, GrandioSO x-tra + Futurabond U, Beautifil Bulk Restorative + FL-bond II, Fill-Up + ParaBond] her kompozit grubunun kendi adeziv sistemleri kullanılarak restorasyonları yapıldı. Restorasyonu tamamlanan dişler İsomet cihazıyla elmas testere yardımıyla bukkolingual ve meziodistal yönde kesitler alınarak her dişten üçer örnek olmak üzere her gruptan 15 örnek elde edildi. Çalışma gruplarına ait mikrogerilim bağlanma dayanım değerleri universal test cihazında ölçüldü, kuvvet birimi ise“newton”olarak kalibre edildi. Kopma yüzeylerinde meydana gelen mikroskobik değişiklikler Taramalı Elektron Mikroskobunda incelendi. Veriler, istatistiksel yöntem olarak tek yönlü Varyans analizi ve Tukey testleri ile değerlendirildi. En yüksek mikrogerilim bağlanma dayanım değeri kontrol grubunda izlenirken, en düşük bağlanma dayanımını ise Fill-Up grubunda gözlenmiştir. Kontrol grubu, tüm bulk-fill grupları ile karşılaştırıldığında fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the microtensile bond strengths of four different bulk-fill composites and a microhybrid composite to the dentin. In our study, 2 flowable, 2 packable bulk-fill composites and a microhybrid composite were used. Class I occlusal cavities were prepared on 25 freshly drawn intact human molar teeth, randomly divided into five groups [G-aenial posterior + G-premio bond (Control group), Estelite Bulk Fill flow + Universal Bond, GrandioSO x-tra + Futurabond U, Beautiful Bulk Restorative + FL-bond II, Fill-Up + ParaBond] and the cavities were restorated with five composite systems by using their own adhesive systems. Completed restoration teeth using Isomet device with the help of diamond saw bukkolingual and mesiodistal sections were taken, three samples were obtained from each tooth and totally 15 samples were created. Microtensile bond strength values of groups were measured by universal test machine, force unit was calibrated as“newton”. Microscopic changes on the fracture surfaces were examined by Scanning Electron Microscope. The data were evaluated by one-way ANOVA and Tukey tests as statistical methods. While the control group showed the highest microtensile bond strength, Fill-Up group showed the lowest. The control group was statistically significant when compared to the four different bulk-fill groups used in the study (p0.05).