Detection of electro-explosive detonators by rf signature
Elektro-patlayıcı detonatörlerin rf imza ile tespiti
  1. Tez No: 549721
  2. Yazar: ÖZGEHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Elektro-Patlayıcı Detonatörler (EPD) çoğu patlayıcı sistemin esas tetik mekanizmasıdır. Bu sistemlerdeki patlama EPD'deki köprü telinin aşırı akım sonucu yanmasıyla başlar. Bu yanmayı diğer büyük miktardaki patlayıcıların patlaması patlaması takip eder. Bu patlayıcıların kazara veya bilerek patlatılması büyük kayıplara yol açmaktadır. EPD'lerin mikrodalga frekanslardaki elektriksel özellikleri modellenmiş olmakla birlikte, RF imza ile tespit edilmeleri yönünde bir çalışma bulunmamaktadır. Bu amaçla Çoklu Sinyal Sınıflandırma (MUSIC) ve Prony'nin yöntemi kullanılmış ve kullanılan metodların doğruluğunu kanıtlamak için ölçümler yapılmıştır. Bir Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (ÇGÇÇ) ölçüm sistemi de kurulmuş ve istatistiksel ÇGÇÇ uygulamasıyla tespit performansında iyileştirme başarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electro-Explosive Detonator (EED) is the main trigger mechanism in most of the explosive systems. Explosion of these systems start with the burning of the EED bridge wire by excess current, followed by the explosion of higher amount of explosives. Accidental or on purpose explosion of these explosives results in many losses. The electrical properties of the EEDs are modeled at the microwave frequencies, but there is no focus on the detection of EEDs by their RF signature. MUltiple SIgnal Classification (MUSIC) and Prony's methods are adopted for this purpose, and measurements are conducted for justifying the methods. A Multiple Input Multiple Output (MIMO) measurement system is also setup and detection performance enhancement is achieved by statistical MIMO application.