Pleurotus ostreatus (Jacq.) p.kumm. 1871'un misel gelişmesine hümik maddelerin etkisinin araştırılması
A study of the effects of humic substances on the mycelial development of pleurotus ostreatus (Jacq.) p. kumm. 1871
- Tez No: 549726
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada Pleurotus ostreatus (Jacq.)P.Kumm.1871'in misel gelişimi üzerine hümik maddelerin etkisi araştırılmıştır. Çalışmada malt ekstrakt agar (MEA) ve patates dekstroz agar (PDA) besiyeri olarak kullanılmıştır. Malt ekstrakt agar ve patates dekstroz agara hümik maddenin belirli dozları ilave edilerek otoklavda 121°C de 15 dakika steril edilmiştir. İki günde bir misel gelişmeleri alansal olarak çizilmiştir. Denemeler 3 tekrarlı olarak yapılmıştır, ölçümler 8-12 gün sürmüştür. Deney sonucunda en hızlı gelişim, PDA da %1 hümik madde eklenen besi yerleri, MEA da ise %0.5 ve %1 hümik madde eklenen besi yerlerinde tespit edilmiştir. Yoğunluk açısından MEA ve PDA da kontrol gruplarında normal diğer gruplarda ise yoğun gelişim gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of humic substances on the mycelial development of Pleurotus ostreatus (Jacq.)P.Kumm.1871 was studied. In the research malt extract agar (MEA) and potato dextrose agar (PDA) were used as growth media. Malt extract agar and potato dextrose agar were treated with specific doses of the humic substance and sterilised in an autoclave at 121°C for 15 minutes. Mycelium growth regions were marked every two days. Experiments were repeated three times, and measurements lasted 8-12 days. The fastest growth was observed in PDA treated with %1 humic substance and in MEA treated with %0.5 and %1 humic substance. Normal growth concentrations in MEA and PDA control groups and high growth concentrations were observed in other groups.