Primer servikal distonili hastalarda psikolojik durum ve yaşam kalitesi'nin değerlendirilmesi
Psychological situation and quality of life in patients with primary cervical distonia
- Tez No: 549727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Primer Servikal Distoni (SD); boyun kaslarında istemsiz kasılmalar sonucu gelişen baş ve boyunda anormal postürlere sebep olan fokal bir distoni tipidir. SD; motor semptomların yanısıra non-motor semptomlarla da kendini gösterebilmektedir. SD; boyun kaslarında istemsiz kasılmalar yaparak hastaların günlük yaşamlarında hastaların yaşam kalitesini kötüleştirmektedir. SD; hastaların toplum içinde, sosyal ortamlarda psikolojik durumlarını etkiler ve bu durum da hastaların yaşam kalitesine önemli ölçüde etki eder. Bu çalışmanın amacı SD'li hastalardaki kötü yaşam kalitesi ve depresyon anksiyete şiddetini belirlemek, bununla birlikte depresyon ve anksiyetenin yaşam kalitesindeki kötüleşme ile ilişkisini saptamaktır. Biz bu çalışmada 47 kişilik hasta ve 40 kişilik kontrol grubuna daha önce geçerlilik ve güvenirlikleri kanıtlanmış olan Hastane Anksiyete Depresyon Skalası (HADS) ve Short Form -36 (SF-36) anketlerini uyguladık. SD'li hastaların sağlıklı kontrol grubuna göre HADS ölçeği sonucunda; depresyon ve anksiyete alt ölçeklerinden kesme puanlarının üzerinde ortalamalar aldığı, SF-36 yaşam kalitesi formunun 8 alt ölçeğinin 7'sinde düşük puanlar aldığı saptandı. Sonuç olarak SD'li hastalardaki distoni; hastaların yaşam kalitesini kötüleştirir ve hastaların anksiyete ve depresyon gibi psikolojik komorbiditelerini arttırır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Servikal distoni, Depresyon, Anksiyete, Günlük Yaşam Aktiviteleri
Özet (Çeviri)
Primary Cervical Dystonia (CD) is a type of focal distony which causes abnormal postures, developed as a result of involuntary spasms of neck muscles, in both neck and head. In addition to the motor symptoms, CD may also be observed through non-motor symptoms. So CD generates involuntary muscle spasms in the neck that the life quality of the patients is also reduced. CD then again affects patients' positions in the society, their psychological state in social environments so that the situation substantially reduces the quality of the life of the patients. The aim of this study is to detect the poor life quality of the patients and severeness of depression and anxiety, in addition to this to determine the relationship between depression and anxiety and poor quality of life. In this study, we performed Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) and Short Form-36 (SF-36) questionnaires which have previously proven validity and reliability, to the patient group of 47 people and control group of 40 people. According to the HADS scale results for healthy control group of CD patients; it is detected that depression and anxiety sub scale have higher averages than cut off scores and have lower scores for 7 of the 8 sub scores of the SF-36 quality of life form. In conclusion, dystonia compromises the life quality of the patients and increases psychological comorbidities like anxiety and depression in patients with CD. KEYWORDS: Cervical dystonia, Quality of life, Depression, Anxiety, Daily Life Activities