Sisplatin ve radyoterapi ototoksisitesine karşı asetil-l-karnitinin house ear ınstıtute-organ corti 1 (heı-oc1) hücre dizisi ve htb-186 medulloblastom hücreleri üzerine etkileri
The effects of acetyl-l-carnitine on house ear institute-organ corti 1 (hei-oc1) and htb-186 medulloblastom a cells against cisplatin and radiotherapy ototoxicity
  1. Tez No: 549790
  2. Yazar: AYÇA PAMUKOĞLU KAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULTAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Radyoterapi ve sisplatin gibi kemoterapötik ajanlar tek başına ya da kombine kanser tedavilerinde toksik etkiler oluşturabilir. Çalışmamızda in vitro koşullarda kohlea ve medulloblastom hücrelerine uygulanan radyoterapi (RT) ve sisplatinin (CDDP) oluşturduğu olası hasara karşı Asetil-L-Karnitinin etkisinin biyokimyasal ve moleküler olarak incelemesi amaçlanmıştır. HEI-OC1 kohlea ve HTB-186 medulloblastom hücrelerine kemoterapi, radyoterapi ve kemoradyoterapi uygulanarak hücre canlılığı, apoptoz, MDA, kaspaz 3-8-9, mitokondri membran potansiyeli, ROS, GSSG/GSH, Nrf2 ve ilişkili genlerin ekspresyonları incelenmiştir. Bulguların, SPSS22 programında parametrik t-testiyle istatistik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy and Chemotherapeutic agents such as cisplatin (CDDP) may produce toxic effects either alone or in combination in cancer treatments. The aim of this study was to investigate in in-vitro models the protective effects of Acetyl-L-Carnitine (ALC) against radiotherapy (RT) and CDDP on the cochlea and medulloblastoma cells. The possible side effects were deciphered in biochemical and molecular levels. Chemotherapy, radiotherapy and chemoradiotherapy were used on HEI-OC1 cohlea and HTB-186 medulloblastoma cells to investigate cell viability, apoptosis, MDA, caspase3-8-9, mitochondrial membrane potential, ROS, GSSG/GSH as well as Nrf2 and related genes expressions were investigated.