Menopozun eşlerin evlilik ve cinsel uyumlarına etkisi
The effect of menopausual wi̇ves on sexual dysfuncti̇on and mari̇tal harmony
- Tez No: 549836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN, PROF. DR. ÖZEN KULAKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, menopozun eşlerin evlilik ve cinsel uyumlarına etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 127 postmenopozal dönemdeki 127 evli kadın ve eşleri olmak üzere toplam 254 kişi oluşturmuştur. Veriler, kişisel bilgi formu (KBF), evlilik uyum ölçeği (EUÖ), kadın cinsel işlev ölçeği (KCİÖ) ve erkeğe ilişkin arizona cinsel yaşantılar ölçeği (ACYÖ) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney U, T, Kruskal Wallis ve Spearman's rho korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 55,94±5,51'dir. Kadınların EUÖ toplam puan ortalaması 35,55±9,04 olup, bu ortalamaya göre % 74,1'inin evlilik uyum düzeyi düşüktür. Kadınların KCİÖ toplam puan ortalaması, cinsel işlev bozukluğunu (CİB) gösteren 26,55 kesme puanının altındadır (11,02±9,80). Erkeklerde ACYÖ puan ortalaması CİB olduğu anlamına gelen >11 kesme puanının üstündedir (14,14±3,29). Kadınların % 91,3'ünde, erkeklerin % 87,4'ünde CİB tespit edilmiştir. Kadınların % 67,7'si menopozun cinselliği olumsuz yönde etkilediğini bildirmiştir. CİB'i olan kadınların % 55,8'i cinsel isteksizlik ve % 40,7'si cinsel ilişki sırasında ağrı yaşamaktadır. Kadınların yaş, evlilik süresi, gelir düzeyi, öğrenim düzeyi, çalışma durumu, eşin öğrenim düzeyi gibi bazı sosyodemografik özellikleri ve menopoz süresi, vajinal kuruluk, Menopozal hormon terapisi (MHT) alma durumu gibi bazı menopozal özellikler ile KCİÖ ve EUÖ puan ortalamaları arasındaki ilişki istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study in order to determine the effect of menopause on marital and sexual adjustment of spouses. The sample consisted of 254 married women and their wives in 127 postmenopausal women. The data were collected by personal information form (PIF), marriage adjustment scale (MAS), female sexual function scale (FSFI) and males sexuality scale (ASEX). Mann Whitney U, T, Kruskal Wallis and Spearman's rho correlation tests were used to evaluate the data. The mean age of women was 55,94 ± 5,51. The total score average of women is 35,55 ± 9,04, and 74,1 % of them have low marital adjustment. The total score averages of women are below 26,55 cut-off points (11,02 ± 9,80), indicating sexual dysfunction (SD). In men, the mean score is above the cut-off score> 11 (14,14 ± 3,29). In 91,3 % of the women and in 87,4 % of the men, SD was determined. 67,7 % of women reported that menopause had a negative effect on sexuality. 55,8 % of women with SD had sexual reluctance and 40,7 % had pain during sexual intercourse. The relationship between some menopausal characteristics such as age, duration of marriage, level of income, level of education, working status, level of education of spouse and some menopausal features such as time of menopause, vaginal dryness, menopausal hormone therapy (MHT), and the relationship between FSFI and MAS score averages was found to be insignificant (p> 0,05).