Hartree Fock Roothaan yaklaşımı ve genetik algoritma yönteminin çok elektronlu sınırlandırılmış sistemlere uygulanması
Application of Hartree Fock Roothaan approximationand genetic algorithm metod to confining systems many electron
- Tez No: 549835
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında çok elektronlu kuantum nokta yapıların elektronik özellikleri Kuantum Genetik Algoritma(KGA) ve Hartree-Fock-Roothaan(HFR) yaklaşımlarının birleştirilmesi ile incelenmiştir. Hesaplamalarda Sonsuz derinlikli küresel simetrik sınırlayıcı potansiyel ile sınırlandırılmış helyum, lityum ve berilyum benzeri kuantum nokta yapılar ele alındı. Bu yapıların elektronik yapısı nokta yarıçapına ve safsızlık yüküne bağlı olarak incelendi. Bu yapıların elektronik yapısı ve bağlanma enerjileri safsızlık yüküne ve nokta yapı boyutlarına sıkı bir şekilde bağlı olduğu görüldü. Safsızlık yükü artarken bağlanma enerjisi artıyor ve enerji seviyeleri aşağıya kaydığı görülmüştür. Aynı zamanda nokta yarıçapı artarken enerji seviyelerinin hızlı bir şekilde azaldığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electronic properties of many - electron quantum dot structures were investigated by the method which is a combination of the Quantum Genetic Algorithm (QGA) and Hartree Fock Roothaan (HFR). In the calculations, quantum dot structures such as helium, lithium and beryllium confined by spherical symmetric potential infinite depth were discussed. The electronic structure of these structures was investigated in terms dot redius and impurity change. The results show that. the binding energies of these structures were closely related to the impurity change quantum dot size. While the impurity load increased. The binding energies increass as the impurity change increased and the energy levels were shifted down. At the same time, as the dot radius increass, the energy levels decreas rapidly.