Sporcularda el boyutları, el şekli ve bazı antropometrik özelliklerin el kavrama kuvveti üzerine etkisi
The effect of hand dimensions, hand shape and some anthropometric characteristics of athletes on handgrip strength
- Tez No: 549837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA CİVAR YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmamızın temel amacı, sporcularda el boyutları, el şekli ve bazı antropometrik özelliklerin el kavrama kuvveti üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışma 14-17 yaş arası sporcu olan ve olmayan, kız ve erkek katılımcıların el boyutları, el şekli ve bazı antropometrik özelliklerin el kavrama kuvveti üzerine etkisinin olup olmadığını belirlemek amacıyla, 65 sporcu erkek ile 65 sporcu olmayan erkek, 68 sporcu kız ve 68 sporcu olmayan kız olmak üzere toplam 266 katılımcının fiziksel özellikleri, el şekli ve el parametreleri belirlenerek, bir dijital el dinamometresiyle elin kavrama kuvveti üzerine etkisine bakılmıştır. Bulgular: Çalışmamızın sonuçlarının iki parametresinde, kız ve erkek sporcuların sporcu olmayanlara göre sağ ve sol el kavrama kuvvetlerinin ortalamaları ve elin boya oranın ortalamaları arasında da istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effect of hand dimensions, hand shape and some anthropometric characterizes on handgrip strength on athletes. Method: This study is aimed to asses the effect of handgrip strength using a digital hand dynometer by finding the 266 participants' phycical characteristics, hand shape and hand parameter in total who are 65 male and 68 famele athletes and non-athletes in order to determine the effect of hand dimensions, hand shape and some anthropometric characteristics of hand on handgrip strength of athletes and non-athletes whose ages rank from 14 to 17.