Life kinetik: Entegre edilmiş multimodel bilişsel ve tüm beden motor koordinasyon antrenmanının bazı motor ve psikolojik parametrelere etkisi
Life kinetic: Effect of integrated multimodal cognitive and whole body engine coordination training on some motor and psychological parameters
  1. Tez No: 549840
  2. Yazar: MERYEM ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA CİVAR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Entegre edilmiş multimodel bilişsel ve tüm beden motor koordinasyon antrenmanının bazı motor ve psikolojik parametrelere etkisini incelemektir. Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören kontrol grubunda 30 erkek, 30 bayan, denek grubunda ise 30 erkek, 30 bayan olmak üzere toplamda 120 gönüllü öğrenci ile yapılmıştır. Katılımcıların fiziksel özelliklerini belirlemek amacıyla antropometrik ölçümler Antropometric Standardization Reference Manuel'e göre yapılmıştır (Lohman, 1988). Katılımcıların denge özellikleri filamingo denge testi ve kinestetik algı testi (SportKat LLC. 2000)ile ölçülmüştür. Katılımcıların, Optimal Performans Duygu Durumlarını belirlemek için“Sürekli Optimal Performans Duygu Durum Ölçeği ”(Jackson and Eklund, 2004) kullanılmıştır. Fiziksel aktivite ve spor ortamındaki Zihinsel Dayanıklılık Seviyesini belirlemek için de“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”(Sheard ve ark., 2009) kullanılmıştır. Life Kinetik Beyin Gelişim Testlerinden; Hareket değişimi, hareket zinciri, hareket akışı, görüş alanı, hedef sabitleme, odaklama olmak üzere 6 aşama testten oluşmuştur. Bu testler ve ölçümler programa başlamadan önce ve program bittikten sonra olmak üzere 2 defa tekrar edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of integrated multimodal cognitive and whole body motor coordination training on some motor and psychological parameters. Method: A total of there are 120 volunteer students, subject group is 30 of which were male, 30 were female, 30 men, 30 women in the control group of Akdeniz University Faculty of Sport Sciences. Anthropometric measurements were made according to the Antropometric Standardization Reference Manual to determine the physical characteristics of the participants. Equilibrium properties of participants were measured by filamingo balance test and kinesthetic perception test. Continuous Optimal Performance Emotion Situation Scale was used to determine the Optimal Performance Emotions of the participants. Mental Endurance Inventory in Sport es (Sheard et al. 2009) was also used to determine the Mental Endurance Level in physical activity and sports environment. Life Kinetic Brain Development Tests; It consists of 6 stages of tests: motion change, motion chain, motion flow, field of view, target fixation and focus. These tests and measurements were repeated twice before starting the program and after the program was completed.