Türkiye için CO2 emisyonu, iktisadi büyüme ve enerji talebi arasındaki ilişkinin analizi: Çevresel Kuznets Eğrisi yaklaşımı
The relationship between CO2 emission, economic growth and energy demand for Turkey: Environmental Kuznets Curve approach
- Tez No: 549865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KIRAN BAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Enerji, Econometrics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Türkiye için Karbondioksit Emisyonu, İktisadi Büyüme ve Enerji Talebi ilişkisinin analizi Çevresel Kuznets Eğrisi Hipotezi Yaklaşımına göre yapılmıştır. 1970-2013 dönemini kapsayan bu çalışmada, veriler yıllık seriler olup Dünya Bankası'ndan elde edilmiştir. Bu çalışmada kullanılan değişkenler, Karbondioksit Emisyonu, Kişi Başına Düşen Milli Gelir ve Enerji Tüketimi değişkenleridir. İlk olarak serilere ADF, PP Birim Kök Testleri, KPSS Durağanlık Testi ve Lee – Strazicich Yapısal Kırılmalı Birim Kök Testleri uygulanmıştır. Bu serilerin, ortalamalarında ve trendlerinde iki kırılma ile durağan oldukları tespit edilmiştir. Değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisinin varlığını tespit etmek amacıyla Sınır Testi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, Türkiye için Çevresel Kuznets Hipotezinin geçerli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between Carbon dioxide emission, Economic Growth and Energy demand for Turkey is analysed based on Environmental Kuznets Curve Hypothesis approach. The analysis covers the period 1970-2013 and uses annual data obtained from World Bank for Carbon dioxide emission, GDP per capita and Energy consumption variables. As a first step, the ADF unit root test, PP unit root test, KPSS stationarity test and Lee – Strazicich unit root test with two structural breaks are applied in the analysis. It is concluded that the variables are stationary with two structural breaks in their constant and trend. For cointegration relationship between the variables, the Bounds test is applied. The results show that Environmental Kuznets Curve Hypothesis is not valid for Turkey.