Kooperatiflerde iç denetim süreci: Eğirdir Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri örneği
The internal audit process in cooperatives: Example of Eğirdir Agricultural Development Cooperatives
  1. Tez No: 549864
  2. Yazar: İBRAHİM HABERAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TURAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bireylerin tek başına yapamadıkları işleri birlikte yapmak için gönüllü olarak ekonomik güçlerini bir araya getirdikleri küresel ekonomik fabrikada kooperatifler önemli bir dişlidir. Kooperatiflerin her türlü usulsüzlüğe karşı korunup korunmadığı, faaliyetlerinin mevzuatla uyum içinde yürütülüp yürütülmediği Genel Kurul, Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve ortaklar tarafından yapılan iç denetimlerle kontrol edilmektedir. Kooperatiflerde etkili bir denetim yapılabilmesi için özellikle denetim kurullarının bilinçli ve eğitimli olması gerekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, kooperatiflerdeki iç denetim sürecini kanunlar, yönetmelikler ve işleyiş açısından inceleyerek iç denetim sürecindeki aksaklıkların çözümüne yönelik öneriler getirilerek iç denetimin daha etkili bir mekanizma olması yönünde katkı sağlamaktır. Bu çalışmada Eğirdir Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri olarak belirlenen çalışma alanında toplam 100 ortak ile görüşülerek anket yapılmış, elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz ve değerlendirmelerde ankete katılan ortakların kooperatifin denetimi konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cooperatives which are formed by individuals who voluntarily gather their economic powers up to achieve works that can not be done (carried out) individually are important gear in global economic factory. These organizations are controlled through internal audits which are conducted by general assemblies, board of managers and their shareholders to check whether they are protected against all kinds of irregularities and whether their activities are carried out in accordance with the legislation. In order to make an effective control in cooperatives, especially board of supervisors should be conscious and educated. The main purpose of this study is to contribute to the internal audit process to be a more effective mechanism by bringing solutions to the disruptions in the internal audit process through examining internal audit in terms of laws, regulations and operation in the cooperatives. In the present study, 100 associates of Eğirdir Agricultural Development Cooperatives which is determined as work sample of the study were surveyed and the results of the questionnaires were analysed with SPSS package programme. As a result, the knowledge level of the associates who participated to the study is found as insufficient in auditing cooperatives.