Finansal istikrara yönelik politikaların Türk bankacılık sektörü üzerindeki etkisi
He effect of financial stability policies on the Turkish banking sector
  1. Tez No: 549892
  2. Yazar: CİHAN ŞEFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, finansal istikrar ile ilgili kavramların tanımı ile birlikte, uygulanan para politikalarının, maliye politikalarının ve en önemlisi makro ihtiyati politikaların açıklanmasına ağırlık verilerek Türk bankacılık sektörü üzerinde olan etkisi açıklanmaya çalışılmaktadır. Ayrıca ülkemizde mevcut bankacılık sisteminin tanımlanması ile birlikte, Türkiye ekonomisinde 2011 yılından itibaren finansal istikrarı sağlamayı amaçlayan makro ihtiyati politikalar açıklanmaya çalışılmıştır. TCMB bu kapsamda bir dizi politika aracını, konvansiyonel politika araçları ile uyumlu bir biçimde kullanmaktadır. Bankacılık sektörü kapsamında, TCMB'nin yapısı hakkında da incelemelerde bulunulmuş, organizasyon yapısı hakkında da çeşitli bilgilere yer verilmiştir. Finansal istikrarı sağlamaya yönelik politika uygulamalarının bankacılık sektörü üzerindeki etkisi, temel bankacılık sistemi sağlamlık göstergeleri ile yine bankacılık sistemi ile ilgili bazı parametrelerin bileşiminden oluşan bankacılık sistemi istikrarı endeksi üzerinden incelenmiştir. Bunu yaparken bir dizi zaman serisi analiz metodu kullanılmıştır. Bu amaçla gözlem sayısı ve model spesifikasyonu dikkate alınarak VAR (Vektör Otoregresif Model), CF (Correction Factor) ile birlikte, ADF (Augmented Dickey-Fuller) ve PP (Phillips-Perron) Birim kök testleri kullanılmıştır. Ampirik analizlerden elde edilen sonuçlar incelendiğinde zorunlu karşılık oranı ve borç verme faiz oranının, bankacılık sektörünün istikrar endeksi üzerinde etkili olduğu, sektörü istikrarlı hale getirdiği görülmektedir. Bununla birlikte politika araçlarının her gösterge üzerinde aynı etkide bulunmadığı görülmektedir. Zorunlu karşılık oranları ve borç verme oranındaki değişimler daha çok sermaye yeterlilik rasyosu ve likidite ve faiz riskini istikrar yönünde pozitif etkilerken karlılığı istikrarsızlık yönünde olumsuz etkilemektedir. Borç verme faiz oranındaki değişim de kur riskini istikrar yönünde düşürürken, karlılık oranını da istikrarsızlık yönünde olumsuz etkilemektedir. Bu araçlar sonuç olarak bankacılık sektörünün istikrarlı hale gelmesi yönünde olumlu etkide bulunmaktadır. Politikanın Türkiye'de etkin bir şekilde uygulandığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
With the definition of the concepts related to financial stability, it is tried to explain the effect of the applied monetary policies, fiscal policies and most importantly macro prudential policies on the Turkish banking sector. In addition, together with the identification of the existing banking system in our country, aiming to provide macro-financial stability in Turkey's economy since 2011 has tried to explain prudential policies. In this context, the TCMB uses a number of policy instruments in line with conventional policy instruments. Within the scope of the banking sector, the structure of the TCMB has also been examined and information about the organizational structure has been given. The impact of the policy implementations on financial stability on the banking sector has been analyzed through the banking system stability indicators, which consist of a combination of basic banking system strength indicators and some parameters related to the banking system. In doing so, a series of time series analysis methods were used. For this purpose, ADF (Augmented Dickey-Fuller) and PP (Phillips-Perron) unit root tests were analyzed with VAR (Vector Autoregressive Model), CF (Correction Factor), considering the number of observations and model specification. The comparison of the results from the empirical analyzes suggests that the appropriate ratio and lending rate are effective on the sector-bound index of the complex sector, making it tied to the sector. At the end, it is seen that the policy tools do not have the same effect. Changes in mandatory conditions and lending rates may eliminate the risk of capital adequacy ratio and liquidity and interest rate risk. Presence of lending interest rate, currency risk reduction, risk reduction, risk reduction. As a result, these tools have a positive effect on the comprehensive market. Turkey's policy can be implemented effectively possible to say.