Propagation of aronia (Aronia melanocarpa) with tissue culture
Aronia'nın (Aronia melanocarpa) doku kültürü yöntemiyle üretimi
- Tez No: 549891
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ PIRLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Aronia (Aronia melanocarpa), dekoratif olarak değerli olduğu düşünülen küçük bir meyvedir. Aronia bitkisi tohumla çoğaltılabilir ancak fidan üretiminde bu yöntemtavsiye edilmez. Kültür çeşitlerinde genellikle vegatatif üretim metotları kullanılır. Bu çalışmada aronia bitkisinin doku kültür yöntemi ile üretimi araştırılmıştır.Farklı büyüme düzenleyici konsantrasyonlarının kombinasyonu olan MS ortamında en yüksek sürgün uzunluğu (14.60 mm) uygulama 8'de sağlanmıştır. En yüksek sürgün sayısı (64 birim), muamele 6'da farklı konsantrasyonlarda (2,0 mg 1 -1 BA + 0.01 mg 1 -1 IAA + 0.1 mg 1 GA3) bir büyüme düzenleyici kombinasyonu içeren MS bazal ortamında elde edilmiştir. Kontrol MS ortamında IBA'nın 0.0 mg l-1 konsantrasyonunda en yüksek kök sayısının (9,5 ünite) elde edilmesi dahil in vitro'daki bütün prosedürler 4 haftada sağlanmış ve en yüksek kallus oranı sırasıyla 3. 4. ve 5. uygulamalardan elde edilmiştir. Kök uzunluğu için en uygun MS bazal ortamı, 1,0 mg l-1 IBA'nın konsantrasyonunda (18 mm) elde edilirken en yüksek bitki uzunluğu (33 mm) ise IBA'nın 2,0 mg l-1 konsantrasyonundan sağlanmıştır. Enfeksiyon sonuçlarıyla ilgili olarak, bakteriyel enfeksiyonlardan ari olarak sağlıklı bitki oranının %99 olduğu iki alt kültür diğer alt kültürlerle karşılaştırıldığında en iyi alt kültürler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aronia (Aronia melanocarpa), a small fruit in the same time considered ornamentally valuable, could be propagate by seeds but this process is not recommended. The most easily method to propagate in the in vitro by using micro propagation technology, where considered one of the most common methods to propagate by using vegetative propagation method especially Viking cultivar. In this study used buds semi-hardwood from aronia plant the explant length 1cm and, each of explant contains one lateral bud figure 2 (explant –a). Based in this study to reproduce aronia in in vitro by tissue culture technology and by using micro propagation was obtained on suitable culture medium, where the highest shoot length (14.60 mm) achieved at MS basal medium which combination of different concentrations of growth regulators (1.0 mg l-1 BA +0.02 mg l-1 IAA 0.1 mg l-1 GA3) at treatment 8. The highest shoot number (64 unit) were obtained at MS basal medium containing a combination of growth regulators at different concentrations (2.0 mg l-1 BA +0.01 mg l-1 IAA+0.1 mg l-1 GA3) at treatment 6. The highest callus rate achieved at treatments (3, 4, 10) respectively, all the procedures in in vitro was obtained within 4 weeks, and so this include rooting process where the highest root number (9.5 unit) at MS control at 0.0 mg l-1 concentration of IBA. The most suitable MS basal medium for root length containing 1.0 mg l-1 concentration of IBA in length (18 mm) and the highest plant length (33 mm) at 2.0 mg l-1 concentration of IBA. Concerninig results of infection, two subcultures considered best subculture compared to other subcultures from where number of death plants and infected plants particularly free of bacterial infections, where the percentage of healthy plants (99%).