Türkiye'deki endemik Pseudodelphinium (Ranunculaceae) cinsinin morfolojik, anatomik ve palinolojik özellikleri
Palinological, morphological and anatomical characteristics of the endemic genus Pseudodelphinium (Ranunculaceae) in Turkey
  1. Tez No: 549910
  2. Yazar: YAĞMUR CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Pseudodelphinium turcicum türünün morfolojik, anatomik ve palinolojik özellikleri belirlenmiştir. Morfolojik çalışmalarda; yaprak, çiçek, meyve ve tohum karakterlerine ait özellikler verilmiştir. Anatomik çalışmalarda ise; kök, gövde ve yapraktan mikrotom ile kesitler alınarak yapısal özellikler belirlenmiş ve anatomik yapıların taksonomik önemi vurgulanmıştır. Palinolojik çalışmalarda polenlerin polar ve ekvatoral pozisyonda ekzin ve intin kalınlıkları ölçülmüş, Polar/Ekvatoral (P/E) eksen oranı hesaplanmış, polen şekilleri ve polen ornamentasyonları belirlenmiştir. Işık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile polenlerin fotoğrafları çekilmiştir. P. turcicum türünün polen şekli prolat, apertür tipi trikolporat v ornamentasyonu ise mikroekinat olarak tespit edilmiştir. SEM çalışmaları sonucu tohum şekli subgloboz, tohum ornamentasyonu ise pürüzsüz ve iyi granüllüdür.
Özet (Çeviri)
In this investigation, morphological, anatomical and palynological characteristics of the species Pseudodelphinium turcicum has been detected. In morphological studies; the characteristics of the leaf, flower, fruit and seed features have given. In anatomical studies; root, stem and leaves sections taken with microtome structual characteristics have demonstrated and the taxonomic importance of anatomical structures have emphasized. In palynological investigations; the thickness of polar, equatorial and echinacea of pollen has measured, Polar/Equatorial (P/E) rate has identified and as far as this pollen figures and pollen ornamentation has determined. Photographs of pollens has taken with light microscope and scanning electron microscopy (SEM). Pollen shapes of Pseudodelphinium turcicum species is prolate, pollen aperture type tricolporates and pollen surface ornamentation micro-echinate has detected. Seed shape is determined as subglobose later SEM studies. Seed ornamentation is smooth and finely granulated.