Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların toplumun güvenlik algısına etkisi: Gaziantep ve Balıkesir örnekleri
The effect of Syrian refugees living in Turkey on the security perceptions of society: Gaziantep and Balıkesir examples
- Tez No: 549911
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
İnsanların dünya tarihinde önceleri üzerinde yaşadıkları coğrafyadaki yer altı ve üstü kaynakların eksikliği veya dengesiz dağılımı ve iklim şartları nedeniyle yer değişiklikleri, yakın dönemde doğal şartlara ilave olarak silahlı çatışmalar, işgaller, ayrımcılık, insan hakları ihlalleri, teknolojinin gelişimi ve buna bağlı olarak farkındalığın artması, daha iyi bir yaşam talebi ile özgürlüklere ulaşma isteği zorunlu, düzenli veya düzensiz göç haline dönüşmüştür. Ortadoğuda 2011 yılında başlayan Arap Baharı ile Suriye'deki olaylar iç savaşa dönüşmüş, uluslararası aktörlerin de rol almasıyla Suriyeliler ülke içi ve dışına göç etmek zorunda kalmıştır. Bu kapsamda 2018 yılı sonunda 3.5 milyonu aşan Suriyeliler kitlesel olarak Türkiye'ye gelmiştir. Bu kadar insanın çok kısa bir zaman diliminde kitlesel olarak Türkiye'nin her şehrine dağılmış olması geniş perspektifte sosyal, ekonomik, siyasal ve güvenlik alanlarında toplumu etkilemiştir. Bu göçün kalıcı veya geçici olacağı ile ilgili tartışmalar devam ederken yedi yılı aşan misafirlerin yarattığı etkilerden güvenlik algısının tespiti bu tezin ana konusunu oluşturmuştur. Tezde, fiziksel, sosyo-ekonomik ve kültürel ile siyasal güvenlik algısı boyutlarında yeni geliştirilen 35 sorudan oluşan bir anket ile Türk toplumunda Suriyeli Sığınmacıların oluşturduğu güvenlik algısı ölçülmüştür. Tüm illerde dağınık yaşayan Suriyelilere yönelik algının ölçülebilmesi için sosyal bilimlerde sıkça kullanılan ve karşılaştırma yapmaya imkân sağlayan benzer sistemler tasarımı kullanılmış, tasarıma uygun olan Gaziantep ve Balıkesir illerinde anket uygulanarak toplumun güvenlik algısı karşılaştırmalı şekilde ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Early stages of the world history witnessed human mobility due to the lack or unbalanced distribution of ground and underground resources and climate conditions in the geographies where people lived. Lately, in addition to natural causes mentioned above armed conflicts, occupations, discriminations, human rights violations, developed technologies and their awareness, demand of better life and the desire to achieve liberties have transformed mobility into forced, regular and irregular migration. The events in Syria turned into civil war starting with the Arab Spring in the early 2011 in the Middle East. Taking part of international actors made Syrians migrate internally and internationally. In this context, Syrians mass migrated to Turkey over 3.5 millions by the end of 2018. The distribution of this number of people to each city of Turkey has affected the Turkish society in terms of social, economy, politics and security. The main goal of the research is to identify the security perception caused by the Syrians who stay in Turkey for more than 7 years while their discussions about their permanent or temporary status continue. The security perception of Turkish society about Syrian Asylees is measured by newly developed 35-question questionaire consists of physical security, socio-economic and cultural and political dimensions. In order to measure this perception about Syrians, scattered all over the provinces, most similar system design which frequently used in social sciences and allows to make comparison is used. The cities Gaziantep and Balıkesir which are best fitted to the design are awarded and the questionnaire is applied. Finally, security perception is measured comperatively.