Yediemin sözleşmesi yoluyla anonim şirket payı üzerinde rehin kurulması
Establishment of a pledge over shares of a joint stock company via a custodian agreement
- Tez No: 549912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI ANLAM ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Anonim şirket payı üzerinde tesis edilen bir rehin hakkı alacaklıya, teminat altına alınan alacağın borçlu tarafından ifa edilmemesi halinde, rehin konusu payları paraya çevirme ve bunun sonucunda elde edilen meblağdan alacağını karşılama yetkisi veren bir haktır. Anonim şirket pay senetlerini üzerinde bir rehin hakkı tesis edilmesi halinde, kıymetli evrak hukukunun ve eşya hukukunun kuralları, rehin taraflarının menfaatlerinin korunmasında yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle bir yediemin sözleşmesi yoluyla anonim şirket payları üzerinde rehin hakkı tesis edilmesine ihtiyaç duyulabilmektedir. Anonim şirket pay senetleri bakımından, rehin verenin pay senetleri üzerindeki fiili hâkimiyeti sona erdirildiği sürece, pay senetlerinin zilyetliğinin üçüncü bir kişiye devredilmesi yoluyla rehin kurulması mümkündür. Rehin verenin, üzerinde rehin alan lehine bir rehin hakkı tesis etmeyi taahhüt ettiği pay senetlerinin zilyetliğini rehin alan yerine, rehin taraflarının birlikte uzlaşarak belirledikleri güvenilir bir kişiye devretmeyi ve bu güvenilir kişinin de, pay senetlerini saklamayı ve bunların zilyetliğini belirli şartların yerine getirilmesi üzerine rehin alana veya rehin verene devretmeyi üstlendiği borçlandırıcı sözleşme, yediemin sözleşmesidir. Çalışma yediemin sözleşmesi yoluyla anonim şirket payları üzerinde rehin kurulması için yerine getirilmesi gereken işlemleri ve bu kapsamdaki bir yediemin sözleşmesinin esaslı unsur ve niteliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
A pledge over the shares of a joint stock company corresponds to a right which entitles creditor to foreclose pledged shares upon debtor's failure to fulfil secured liabilities and to satisfy its receivables from proceeds of such foreclosure. Negotiable instruments law and property law may remain insufficient for the protection of the parties' benefits, if a pledge is established over the shares of a joint stock company. Accordingly, establishment of a pledge over the shares of a joint stock company through a custodian agreement may become necessary for this purpose. As to the joint stock companies' share certificates, it is possible to establish a pledge by way of delivery of the physical possession to a third party, as long as the pledgor's de facto control over the certificates is terminated following such delivery. A custodian agreement is an obligatory contract wherein the pledgor undertakes to transfer the possession of the share certificates, over which he/she undertakes to create a pledge right in favour of the pledgee, to a reliable person, instead of the pledgee, who is determined upon mutual understanding of both parties and wherein the custodian undertakes to keep the share certificates in custody and deliver the possession of the same to the pledgee or to the pledgor, when certain conditions are satisfied. This study aims to determine the acts to be performed to establish a pledge over shares of a joint stock company via a custodian agreement and the essential elements and characteristics thereof.