A study of preservice teachers perceptions of their preparedness levels on learning and innovation skills in a research university
Bir araştırma üniversitesindeki öğretmen adaylarının algılarına göre öğrenme ve inovasyon becerilerine hazırbulunuşluk seviyelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 549913
  2. Yazar: SERCAN ERER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adayları bakış açılarından öğretmen adaylarının öğrenme ve inovasyon becerileri (yaratıcılık ve inovasyon - Yİ, eleştirel düşünme ve problem çözme - EP, işbirlikçilik - İŞB, ve iletişim - İLET) üzerine hazırlıkbulunuşluk seviyelerini incelemektir. Bu çalışma tarama deseni ile tasarlanmıştır ve iki ardışık aşama içermektedir. Birinci aşamanın amacı PLeSLIS isimli nicel bir anketin geliştirilmesi için OHILIS isimli nitel bir anketi kullanarak öğrenme ve inovasyon becerilerinin göstergelerini öğretmen adaylarının algılarına dayalı olarak oluşturmaktı. İkinci aşamanın amacı ise PLeSLIS'i kullanarak öğretmen adaylarının bakış açılarından onların hazırbulunuşluk seviyelerini hesaplamaktı. Birinci aşama Türkiye'deki eğitim dili İngilizce olan bir araştırma üniversitesinin eğitim fakültesinde okuyan 54 3. sınıf öğrencisiyle, ikinci aşama ise 205 son sınıf öğrencisiyle gerçekleştirildi. Birinci aşamada, inovasyon terimi üzerine kültürel kavram hatası ve problem çözmeye sistematik yaklaşım eksikliği bulundu. Ayrıca, birkaç öğretmen adayınıninovasyon ve eleştirel düşünme terimlerine yönelik bilgilerinin kısıtlı olduğunu bulundu. İkinci aşamada, istatistiksel olarak anlamlı olmayan hazırbulunuşluk seviyelerindeki bölümler arası farklılıklar ortaya çıkarıldı ve tartışıldı. Buna ek olarak, kadın öğretmen adaylarının kendilerini erkek öğretmen adaylarından Yİ ve EP becerilerinde anlamlı düzeyde daha hazırbuldukları ortaya çıktı. Sonuç olarak, öğretmen adaylarını öğrenme ve inovasyon becerilerine hazırlamak ve bahsedilen anlamlı düzeydeki farklılıkları azaltmak için, öğretmen eğitimi programları 21. Yüzyıl akımı ve yeterlikleri konusunda bilgilendirici seminerler, çalıştaylar ve etkinlikler düzenleyebilirler. Bu şekilde, öğretmen adaylarının konu üzerindeki bilgi ve tecrübelerini arttırılabilirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate preservice teachers' perceptions of their preparedness levels on learning and innovation skills (creativity and innovation - CI, critical thinking and problem-solving - CP, collaboration - CL, and communication - CM). The study employed a survey design and was composed of two consecutive phases. Phase I aimed to find out indicators for the learning and innovation skills based on preservice teachers' self-reports utilizing an open-ended survey, OHILIS, to develop the quantitative survey instrument, named PLeSLIS. Phase II aimed to estimate preservice teachers' preparedness levels from their perspectives utilizing PLeSLIS. While the study included 54 junior students in Phase I, the sample size consisted of 205 senior students in Phase II from the faculty of education at an English-medium research university in Turkey. From Phase I, a cultural misconception on innovation and a lack of systematic approach to problem-solving were found. Additionally, limited knowledge of the terms innovation and critical thinking was reported by a few preservice teachers. From Phase II, insignificant interdepartmental differences on preparedness levels were found. Furthermore, it was found that senior female preservice teachers considered themselves significantly more prepared than males in terms of CI and CP. Ultimately, to prepare teachers for learning and innovation skills and minimalize the reported significant differences on preparedness levels, the teacher education programs might take action to provide their preservice teachers with informative seminars, workshops and events on 21st Century movement and competencies. In this manner, their knowledge and experiences might be enhanced.