Sosyal bilgiler öğretiminde bazı yeni yaklaşımların öğrenci akademik başarısı ve tutumuna etkisi
The effects of some new approaches on the academic achievement and attitude of students in social studies teachi̇ng
- Tez No: 549919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET HALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersi 'Geçmişimi Öğreniyorum' ünitesinin öğretiminde, bazı yeni yaklaşımların öğrenci akademik başarısı ve tutumu üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Yeni yaklaşımlardan hangi yöntemler kullanıldığında öğrencilere daha faydalı olunabilir düşüncesi bu konuda araştırmalar yapmayı gerekli kılmıştır. Araştırma, 2016-2017 öğretim yılının birinci döneminde Adana ilinin merkez ilçesinden rastgele seçilen bir ilkokulda toplam 50 öğrenci ile ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Deney grubunda yeni yaklaşımlardan sözlü tarih, tarih şeridi, soy ağacı, rol oynama yöntemi ve tekniği teknolojiyle harmanlanarak kullanılmıştır. Kontrol grubunda ise programa dayalı öğrenme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin akademik bilgilerini ölçmek için araştırmacı tarafından hazırlanan akademik başarı testi kullanılmıştır. Uygulama öncesi ve sonrası öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumlarındaki değişimi belirlemek amacıyla yine araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyal Bilgiler tutum ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS-20 paket programı kullanılmış. Bağımlı ve bağımsız gruplar ise t-testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, son test puanları açısından deney grubundaki öğrenciler kontrol grubundaki öğrencilere göre daha başarılı olmuşlardır. Testin tümünden alınan ön test-son test puanları açısından gerek deney grubuna uygulan bazı yeni yaklaşımların ve gerekse de kontrol grubuna uygulanan programa dayalı öğretim yönteminin öğrenci akademik başarısını olumlu yönde arttırdığı ancak bu artışın deney grubunda daha fazla olduğu görülmüştür. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre Sosyal Bilgiler dersi“Geçmişimi Öğreniyorum”ünitesi konularının öğretiminde bazı yeni yaklaşımların öğrenci başarısı ve tutumunu arttırma konusunda programa dayalı öğretim yöntemine göre daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the effects of new approaches on student achievement and attitude in teaching the 4th grade Social Studies lesson,“Learning My History”unit. The idea that which approaches we use for students can be more useful for this researches. This thought made it necessary to do research on this subject. 2016-2017 academic year, a total of 50 students and a pre-test-posttest control quasi-experimental model were used in a randomly selected primary school in the central district of Adana. In the experimental group, new approaches were used in the control group. As a data collection tool, the Social Studies achievement test was used by the researcher to measure the academic knowledge of the students. Before and after the practice, Social Studies attitude scale which was developed by the researcher was used to determine the change in attitudes of the students towards Social Studies course . The data obtained were analyzed by dependent and independent groups t-test using SPSS-20 program. According to the results of the study, the students in the experimental group were more successful in terms of posttest scores than the students in the control group. In the pre-test and post-test scores taken from the whole of the test, it was observed that the new approaches applied to the experimental group and the method used in the control group increased the success