Türkiye ekonomisinde geleneksel olmayan para politikalarının etkinliği
The effectiveness of unconventional monetary policy on the economy of Turkey
- Tez No: 549920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER ÖZDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bir ekonomide para politikaları, istikrarın sağlanması için en önemli araçlardır. Bu politikalar sayesinde ekonomide istikrar sağlanarak, refah düzeyi arttırılmaya çalışılır. Son zamanlarda ekonomilerdeki değişimler politikaların da değişmesine neden olmuştur. Bu yeni politikalar Geleneksel Olmayan Para Politikaları olarak adlandırılmaktadır. Böylece kamuoyu ile daha etkili iletişim kurulmak hedeflenmektedir. Türkiye'de de bu politikalar son yıllarda ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Bu tezin amacı, Türkiye'de kullanılan geleneksel olmayan para politikalarının hedeflenen amaçlara ulaşmada etkin olarak kullanılıp kullanılmadığının araştırılmasıdır. Bu amaçla kumla değişkenli zaman serisi modellerinden GARCH ( garch(1,1), Tgarch ve Egarch) modelleri kullanılarak en iyi model tahmin edilmiştir. Analizde Türkiye ekonomisi için 02.01.2017- 28.12.2018 dönemi verileri kullanılmıştır. Bunun için uluslararası piyasa iki yıllık tahvil faiz oranı, ABD doları cinsinden döviz kuru be rezerv opsiyon katsayısındaki değişiklikler ve geleneksel olmayan para politikası araçları olarak sözlü döviz müdahaleleri kapsamında, Cumhurbaşkanı ve TCMB Başkanı'nın yaptığı basın duyuruları, konferansları ve toplantıları kullanılmıştır. Söz konusu sözlü müdahaleler MB açıklamaları ve Cumhurbaşkanlığı açıklamaları olmak üzere iki farklı kukla değişkene dönüştürülerek modele dahil edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, geleneksel olmayan para politikası araçlarından sözlü müdahalelerin ve rezerv opsiyon mekanizmasının, para politikası amaçlarını gerçekleştirmede istatistiksel olarak etkili olduğu, bu politika araçlarının etkin olarak kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Monetary policies are the most important tools for ensuring stability on the economies. through these policies are aimed at increasing the level of welfare by ensuring stability in the economy. recently, changes in the economies have changed their policies. these new policy are called Unconventional Monetary Policy. thus, it is aimed to establish more effective communication with the public. the policies are heavily used on the economy of Turkey in recent years. The purpose of this thesis, for achieving the intended purpose of unconventional monetary policy used in Turkey is investigated of whether it is used effectively or not. For this purpose, Garch (garch(1,1), Tgarch ve Egarch) models which is dummy variable time series models are used to estimate the best model. ın the analyses, 02.01.2017-28.12.2018 period for Turkey's economy data is used. for this, are used two-yeaars bond interest rate in international market, exchange rate in US dollar and changes in reserve option coefficient and in the context of forward interventions as unconventional monetary policy instruments, meetings, conferences and press announcements President of the Republic of Turkey and the Charşman of the CBRT. These forward guidance were transformed into two different dummy variables including Central Bank and Presidency and included in the model. According to the research results, the conclusion that this policy tool was given effectively. Reserv option mechanism and forward intervents of unconventional monetary policy instruments were statsitically effectived in achieving the intended the targets.