Yükseklik değişiminin hassas nokta konumlamaya etkisi
Effect of height variation on precise point positioning
  1. Tez No: 549949
  2. Yazar: DUYGU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ALPAY ABBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde jeodezik amaçlı uydu sistemleri yüksek doğruluklu konum bilgisi üretmektedir. Teknoloji ve buna bağlı olarak uydu sistemlerinin gelişmesiyle birlikte konum belirleme tekniklerinde Hassas Konum Belirleme (PPP: Precise Point Positioning) kavramı ortaya çıkmıştır. Bazı kurum ve kuruluşların sağladığı yüksek doğruluklu uydu yörünge ve saat bilgileri ile geniş bir uygulama alanı bulmaktadır. Bu çalışmada, PPP tekniğinin online yazılım ve akademik yazılımlar arasındaki performansı incelenmiştir. Ayrıca istasyonlar farklı yüksekliklerde seçilmiş, PPP tekniğinin farklı yüksekliklerdeki duyarlılığı araştırılmıştır. Bu amaçla 24 saatlik, 20 IGS istasyonuna ait veriler kullanılmıştır. Daha sonra bu veriler web tabanlı, online değerlendirme servisi olan CSRS ve akademik yazılım BERNESE ile değerlendirilmiştir. BERNESE yazılımının BPE modülü kullanılmıştır. Sayısal sonuçlar karşılaştırılıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, satellite systems dedicated geodetic mission yield high precise coordinate information. With the development of technology and related satellite systems, PPP (Precise Point Positioning) concept has emerged in positioning techniques. It provides a wide range of applications with high accuracy satellite orbit and clock information provided by some institutions and organizations. In this study, the performance of precise point positioning technique between online software and academic software was analysed. In addition, the stations were selected at different heights and the precision of the PPP technique at different heights was investigated. For this purpose, 20 IGS stations, which have 24 hourly data, were utilized. The data was then evaluated with the web-based online evaluation service, CSRS and the academic software BERNESE. BPE module of BERNESE software was used. The numerical results are compared and interpreted.