X, Y ve Z kuşaklarının yönetim tarzlarının karşılaştırılması örnek bir işletme araştırması
Comparison of management styles of X, Y and Z generations a research
- Tez No: 549948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI YUNUS TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde çalışma hayatında başarılı bir yönetim, kuşaklar arasındaki farklılıkları anlamakla ve bu farklılıklara göre yönetim ile mümkün olabilir. Ekonomik, tarihsel, siyasi ve teknolojik gelişmeler ve değişimler kuşakların düşünce yapılarını, yaşam tarzlarını, tutum ve davranışlarını etkilemektedir. Kuşakların çalışma yaşamındaki birbirinden farklı bu tutum ve davranışları iş hayatında yönetim tarzlarını belirlemede ve kuşakların yönetimini gündeme getirmektedir. Bu çalışmamızda birinci bölümde kuşakların özellikleri, ikinci bölümde ise genel yönetim tarzlarını üçüncü bölümde ise örnek bir işletmede kuşakların yönetim tarzları ve beklentilerini içeren anket çalışmaları yorumlanıp kuşakların yönetim tarzları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Successful management in working life can be possible by understanding differences between generations and by management according to these differences. Economic, historical, political and technological developments and changes affect the structure, lifestyles, attitudes and behaviors of generations. These different attitudes and behaviors in the working life of generations bring up the management styles in business life and the management of generations. In this study, the characteristics of generations in the first part, general management styles in the second section, and the management styles and expectations of generations in a sample enterprise were interpreted and the management styles of generations were compared.