18-22 yaş Taekwon-Do'cularda antrenmanlarının anaerobik güce etkisi
The Effects of strength training on anaerobic power of 18-22 years old male Taekwon-Dors
  1. Tez No: 55000
  2. Yazar: EKREM BOYALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜDAVERDİ ERER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYÂ-1997 Ekrem BOYALI Danışman Prof. Dr. Hüdaverdi ERER 18-22 Yaş Erkek Tae kwoa-do'cularda Kuvvet Antremanmtremnankraini Ânaerofeik Güce Etkisi Bu çalışma, değişik kuvvet antrenman metotlarının 18-22 yaş grubu erkek tae kwon- do'cuların anaerobik güçlerine olan etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın başlangıcında tüm sporcuların sağlık kontrolleri yapıldı. Daha sonra araştırmaya katılacak olan 30 kişilik grubun boy ve kiloları tespit edilip, bu 30 kişilik sporcudan tesadüfi örneklem yöntemiyle 15 'er kişilik iki grup oluşturuldu, İM grubun anaerobik güçleri dikey sıçrama testi ile belirlendi. Dikey sıçrama testinden bir hafta sonra her iki grup, on hafta boyunca, haftada dört saat, patlayıcı kuvvete yönelik farklı kuvvet antrenmanlarına tabi tutuldular. Birinci gruba piramidal antrenman metodu, ikinci gruba tekrar antrenman metodu ağırlık kaldırma yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. 10 haftanın sonunda iki grubun anaerobik güçleri dikey sıçrama testi, ile tespit edilip, ilk değerleri ile karşılaştırılmış, bulgular her grup için tablolar dahilinde değerlendirilip tartışılmıştır. Birinci grup sporculara uygulanan piramidal antrenman metodu sonrasında dikey sıçrama testi ortalamaları 0,96 santimetrelik bir artışla 50. i santimetreden 51.06 santimetreye çıktığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study was applied to investigate the effect of various strength trainings on the anaerobic power of the male tae kwon-doer aged 18-22 years. In the begining of the study all sportsman were done health cheching. After determining the weights and heights of the 30 persons of group who will participate to the investigation, two 15 persons of group were formed from this 30 persons of group with the casual exemplification method.The anaerobic power of the two groups were determined with vertical jumping test. After one week from the vertical jumping test (VJT) each group was subject to various strength trainings for the explosive power 4 hours a day during 10 weeks. To fisrt group was applied pyramidal training method. After 10 weeks anaerobic power of both groups was determined with VJT. It was compared with their first vames and results were evaluated and discussed with including tables. After the pyramidal training method that was applied to first group VJT averages rose from 50.1 cm to 51.06 cm with a 0.96 cm incvase.