Living as 'North Caucasians' in Georgia: Identity and integration in Georgia among the Ossetian and the Chechen-Kist communities
Gürcistan'da 'Kuzey Kafkasyalı' olarak yaşamak: Gürcistan'daki Oset ve Çeçen-Kist topluluklarında kimlik ve Gürcistan'a emtegrasyon
- Tez No: 550013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 414
Özet
Bu tez, diasporanın anayurtlarının de facto devleti olduğu durumunu inceleyerek Rogers Brubaker'in ortaya koyduğu“diaspora-anayurt-konuk eden ülke ilişkileri”teorisine katkı sağlamayı amaçlamakta ve Gürcistan'daki Osetler ve Çeçen-Kistlerin kimlik stratejilerini ele almaktadır. Gürcistan'da gerçekleştirilen saha araştırmaları sonucunda şunlar tespit edilmiştir: hem Gürcüler ve Osetler arasındaki kültürel sınırları konusunda hem de anayurtle ilişkiler konusunda Gürcistan'daki Osetler Gürcistan devleti çerçevesi içinde kendi kimliğini geliştirmeye çalışmakta ve Güney Osetya'nın yanında yer almamaktadır. Böylece onlar kendi kimliğini ağırlıklı olarak Osetçe, Oset kültürü ve geleneklerine dayanan“kültürel diaspora kimliği”olarak geliştirmeye yönelmektedir. Diğer yandan, Gücistan'daki Çeçen-Kistlere baktığımızda, kültür ve adetlerin yanı sıra Rusya karşıtlığı, iki Çeçen Savaşı ve 1994 yılı Çeçen-İnguş Sürgünü gibi siyasi meseleler kendi kimliğinde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca hem Gürcistan'ın hem Çeçenistan'daki Çeçenlerin hem de Gürcistan'daki Çeçen-Kistlerin Rusya karşıtlığını benimsemeleri de Gürcistan Çeçen-Kistlerin kimliğinin“kültürel-siyasi diaspora kimliği”olarak gelişmesine yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to contribute to Rogers Brubaker's“diaspora-homeland-host state relations”theory by analyzing the cases in which diaspora's homelands are de facto independent states and deal with the identity strategies of Ossetians and Chechen-Kists in Georgia. The fieldworks conducted in Georgia proved these facts: Georgia's Ossetians are developing their identity in the framework of the Georgian state and do not act with South Ossetia on the topics of preserving boundaries with the Georgian society and their relations with North and South Ossetia. Thus, their identity is developing as a“cultural diaspora”, whose identity is mainly based on Ossetian language, culture, and tradition. On the other hand, the political issues such as anti-Russian attitude, the two Chechen Wars and the Chechen-Ingush Deportation/Genocide in 1944 as well as Chechen culture and traditions play an important role in Georgia's Chechen-Kists' identity. Besides, the fact that the Georgian state, Chechens in Chechnya and Georgia's Chechen-Kists share anti- Russian attitude caused Georgia's Chechen-Kists' identity to develop as“cultural-political diaspora identity”.