Kompost solucanından 6-fosfoglukonat dehidrogenaz enziminin saflaştırılması, karakterizasyonu ve bazı toprak kirleticilerin etkilerinin incelenmesi
Purification, characterization of the 6-phosphogluconate dehydrogenase (6PGD) enzyme from the compost solution and the investigation of the effects of some soil polluters
  1. Tez No: 550023
  2. Yazar: UĞUR TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sunulan bu tez kapsamında, kompost solucanından 6-fosfoglukonat dehidrogenaz enziminin saflaştırılmıştır. Optimum pH, optimum iyonik şiddet, optimum aktivite gösterdiği sıcaklık, KM ve Vmax değerlerinin belirlenmesi, gibi biyokimyasal karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca oxamyl, carbaryl, diniconazole, metalaxyl, methomyl, carbofuran, simazine, tebuconazol, atrazine, propoxur, 1- naphthol, 2,4 – D gibi pestisitlerinin ve Pb(NO3)2, Cr(NO3)2, HgCI2, FeSO4, Ni(NO3)2, Cd(NO3)2, Co(NO3)2, AI(NO3)3 metal iyonlarının Eisenia Foetida saflaştırılan glukoz-6-fosfat dehidrogenaz enziminin aktivitesi üzerinde etkilerini araştırdık. Bu kirleticilerin çalışılan konsantrasyonlarda herhangi bir etkisi tespit edilmedi. Ayrıca bazı organik çözücülerin etkileri araştırıldı. Bunlardan etanol, asetonitril, bütanolün inhibisyon etkisi gösteririken, DMSO enzim üzerinde aktivasyon etkisi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the glucose-6-phosphate dehydrogenase enzyme from the compost worm was purified. Biochemical characterization studies of the enzyme such as optimum pH, optimum ionic intensity, optimum activity display temperature, content of KM and Vmax, were determined. Also, the effects of pesticides such as oxamyl, carbaryl, dinaconazole, metalaxyl, methomyl, carbofuran, simazine, tebuconazole, atrazine, propoxur, 1- naphthol, 2,4-D and metal ions such as Pb(NO3)2, Cr(NO3)2, HgC12, FeS04, Ni(NO3)2, Cd(NO3)2, Co(NO3)2, AI(NO3)3 on the activity of Eisenia Foetida glucose-6-phosphate dehydrogenase activity were investigated. No effect of determined concentrations of these pollutants could be detected. In addition, the effects of some organic solvents were investigated. While ethanol, acetonitrile, ethanol showed inhibition effect, DMSO showed activation effect on the enzyme.