Obez ve obez olmayan annelerin mature anne sütü yağ asidi kompozisyonlarının karşılaştırılması
Comparison of mature breast milk fatty acid compositions in obese and non-obese mothers
- Tez No: 550050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FİSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, obez ve normal vücut ağırlığına sahip annelerden alınan olgun anne sütünün yağ asidi kompozisyonlarını karşılaştırmak, ön süt ve son süt arasındaki yağ asidi kompozisyonlarının farklarını belirlemek, anne sütündeki yağ asitleri ile maternal diyet ve bebeğin antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkiyi inceleme amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran, 40-70 günlük bebeği olan ve bebeğine sadece anne sütü veren, 20 normal vücut ağırlığına sahip ve 20 obez anne ve bebekleri dahil edilmiştir. Annelere genel özellikleri ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili anket uygulanmış, annelerin ve bebeklerin antropometrik ölçümleri alınmış ve annelerden 5 mL ön süt ve 5 mL son süt toplanmıştır. Normal vücut ağırlığına sahip ve obez annelerde sırasıyla doymuş yağ asidi %37,69±5,10 ve %36,94±5,19 (p=0,638); tekli doymamış yağ asidi %30,44±3,72 ve %33,08±5,29 (p=0,185); çoklu doymamış yağ asidi %28,65±5,52 ve %26,53±4,66 (p=0,213)'dır. Ön süt örneklerinde normal vücut ağırlığına sahip annelerde obez annelere göre, DHA (p=0,044) ve toplam n-3 yağ asitleri (p=0,045) istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the fatty acid composition of foremilk and hindmilk at obese and normal weight mothers. Additionally, we were aimed to investigate the relationship between the effects of maternal diet, breast milk fatty acid composition and newborn's anthropometric measurements. 20 obese and 20 normal weight mothers whose babies were 40 to 70 days old and only fed with breast milk were included to the study. The study was conducted in Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi. A questionnaire was applied to mothers about their general characteristics and nutritional habits. Anthropometric measurements of mothers and babies were taken. 5 ml of foremilk and 5 ml of hindmilk were collected from the mothers. In normal weight and obese mothers, saturated fatty acids were 37.69±5.10% and 36.94 ± 5.19% (p=0.638); monounsaturated fatty acids were 30.44±3.72% and 33.08±5.29% (p=0.185); polyunsaturated fatty acid were 28.65±5.52% and 26.53±4.66% (p=0.213) respectively. DHA (p=0.044) and total n-3 fatty acids (p=0.045) in foremilk were significantly higher in mothers with normal body weight compared to obese mothers.