Kırşehir ili Mucur ilçesi hububat üreticilerinin bitki koruma yönünden karşılaştıkları sorunlar ile tarımsal ilaç kullanım durumunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors affecting agricultural pesticide uses status with plant protection problems of cereals producers in the district of Mucur in Kırşehir
  1. Tez No: 550049
  2. Yazar: TÜRKER GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE DİDEM SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, hububat üretiminin yoğun olarak yapıldığı Kırşehir ili Mucur ilçesinde üreticilerin bitki koruma sorunları ve tarımsal ilaç kullanım durumları değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile üreticilerin hububat üretiminde bitki koruma sorunlarına karşı mücadeleye karar verme kriterleri; bitki hastalıkları, zararlıları ve yabancı ot teşhisinde bilgi aldıkları kaynaklar, pestisit kullanım alışkanlıkları, pestisitleri karıştırma eğilimleri ile çevre ve insan sağlığı konusundaki hassasiyetlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler 108 hububat üreticisinden anket yöntemi toplanmıştır. Üreticilerin ilk olarak mücadeleye hastalık, zararlı veya yabancı otu tarlada gördüğünde karar verdikleri; bitki koruma problemlerinin teşhisi konusunda en fazla bilgi aldıkları kaynaklar olarak tarımsal ilaç bayi, konuyu bildiklerini düşündükleri ziraat mühendisi, tarımsal ilaç firmalarının temsilcileri gibi uzmanlardan yardım aldığı; üreticilerin %69,44'ünün tarım ilacı kullanırken tavsiye edilen doza tamamen uyduğu; üreticilerin %83,33'ünün pestisitleri karıştırarak kullanma eğiliminde olduğunu; bunun nedeni ise maliyeti azaltmak ve aynı anda bir kaç zararlıyı, hastalığı veya yabancı otu kontrol etme istekleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, plant protection problems and the pesticide use of producers was examined in Mucur district of Kırşehir, where the intensive cereal productions. The aim of this study was to determine the criteria for giving the decision for plant protection problems management in cereal production by producers, sources of identification of plant diseases, pest and weed, the pesticide use habits, predisposition to mix of pesticide, and environmental and human health sensitivity. In this study, data were collected from 108 cereal producers by survey methods. According to data, producers decide to manage the pests, diseases or weed problems when they see in the fields; they receive the most important information about diagnosis of plant protection problems as a source of assistance from expert such as plant protections products dealers, agricultural engineers, plant protections products companies; 69.44% of the producers are fully complying with the recommended dose when using pesticides; producers are inclined to use pesticide by mixing; this is due to the fact that they are willing to reduce costs and to control several pests, diseases or weeds at the same time.