Farklı rijitleştirici elemanlara sahip sismik yalıtımlı yapı sistemlerinin davranışlarının karşılaştırılmalı olarak belirlenmesi
Comparative investigation of the behavior seismic isolator frame systems with frame systems which includes different rigidized elements
  1. Tez No: 550064
  2. Yazar: DIMITRI LAVRENTIEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAPRAK ITIR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapıların depreme karşı dayanıklılık açısından taşıyıcı sistemlerinin seçimi önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle taşıyıcı sistemlerinin seçiminde hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Depreme dayanıklı yapı tasarımında şu anki deprem yönetmeliğinde uyguladığı tasarım yöntemler göz önüne alırsak, şiddetli depremler sırasında daha çok can kaybını önlemek üzerinde durmuştur, yapının ise deprem sonrasında kullanılamaz haline gelmesine izin verilmiştir. Tezimizde incelediğimiz konu ise deprem sırasında mal kaybının yanı sıra yapının ve içindeki mevcut mal varlığının önemli hasar almadan kullanılmaya devam edilmesidir. Çalışmamızda yüksek sönümlü kauçuk izolatör ele alınmış ve geleneksel çerçeveler, perdeli çerçeveler ve diyagonal çubuklarla rijitleştirilmiş çerçeveler yapı sistemleri ile karşılaştırma yapılmıştır. Tezimizin birinci bölümde, deprem tasarım kavramı ve sismik izolasyon sistemler ilgili bilgi verilmektedir. İkinci bölümde, sismik izolasyon sistemlerinin ön tasarım aşamaları tek tek anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, geleneksel çerçeveler, eğik elemanlarla rijitleştirilmiş çerçeveler, betonarme perde ile rijitleştirilmiş çerçeveler sismik izolasyon uygulanmış çerçeveler Sap2000 programında farklı kat adedi ve açıklıklar ile tanımlanılarak zaman tanım alanında çözüm yapılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında, her çerçeve sistemlerinin karşılaştırmaları sonuçları grafik şeklinde sunulmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışmada analiz yapılan rijitleştirilmiş çerçeve sistem yapıları ve kauçuk izolatör tanımlanmış çerçeveleri, geleneksel çerçeve sistemine göre, dikkate alınan özellikler bakımından daha iyi davranış gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The selection of frame systems plays an important role in terms of earthquake resistance of buildings. Hence, it is necessary to show sensitivity in selecting the carrier system. Considering the design methods applied in the current earthquake regulation in earthquake resistant structure design, during severe earthquakes, it has presented for prevent loss of life and the structure is allowed to become unavailable after the earthquake. In our thesis, we continue to use the building and its existing assets without significant damage as well as loss of property during the earthquake. In our study, high damped rubber isolator frames were discussed and compared with traditional frames, reinforced shear wall frames and reinforced frames with concrete bracings. In the first chapter of thesis, earthquake design concept and seismic isolation systems concept was explained. In the second chapter, the pre-design stages of seismic isolation systems are described. In the third chapter was shown results for frame with bracing elements, frame with shear wall and with seismic isolator obtained by using SAP2000 software. The results of comparisons for each frame systems are presented graphically. As a result, the rigidized frame system structures and seismic rubber isolator defined frames, which were analyzed in this study, were found to show better behavior in terms of the characteristics considered in the traditional frame system.