Yerli kavuzsuz arpanın (Özen cv.) spagetti makarna üretiminde kullanımı ve bazı kalite özelliklerinin incelenmesi
Utilization of native hull-less barley (Özen cv.) in the production of spaghetti pasta and investigation of some quality properties
- Tez No: 550066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yerli kavuzsuz arpanın (Özen cv.) spagetti makarna üretiminde kullanılabilme durumu ilk kez bu araştırmada incelenmiştir. Bu amaçla, yerli Durum buğdayı (Eminbey cv.) irmiği (Eİ), rafine kavuzsuz arpa unu (RKA) veya tam kavuzsuz arpa unu (TKA) ile çeşitli oranlarda (%10-50) ikame edilerek üretilen makarnaların bazı fiziksel, kimyasal, besinsel özellikleri, pişme kalitesi, tekstürel ve duyusal özellikleri çalışılmıştır. Eİ'den üretilen makarna, kontrol makarnası (EK) olarak kullanılmıştır. Kimyasal özellikler kuru madde üzerinden verilmiştir. Eİ, TKA ve RKA unlarının protein miktarları sırasıyla %12,4, %18,2 ve %12,1 olarak bulunmuştur. Eİ, TKA ve RKA unlarının çözünemeyen besinsel lif miktarları sırasıyla %3,1, %11,8 ve %2,5; çözünür besinsel lif miktarları sırasıyla %3,1, %9,03 ve %5,06 olarak belirlenmiştir. TKA ve RKA unlarının β-glukan miktarlarının sırasıyla %5,0 ve %2,40 olduğu bulunmuştur. Eİ, TKA ve RKA unlarının sırasıyla 7,7, 5,0, ve 2,6 mg/kg β-karoten içerdikleri belirlenmiştir. Pişmemiş EK'nın %0,60 kül ve %11,8 protein içerdiği bulunmuştur. Pişmemiş RKA veya TKA ikameli makarnalarda kül miktarı sırasıyla %0,67-0,73 ve %0,80-1,30 arasında değişirken, protein miktarı sırasıyla %10,7-11,9 ve %12,3-13,0 arasında değişmiştir. Pişmiş EK'nın toplam organik madde (TOM) değeri 1,73 g nişasta/100 g olarak belirlenmiştir. Pişmiş RKA veya TKA ikameli makarna örneklerinde belirlenen TOM değerleri sırasıyla 2,0-3,06 ve 1,66-2,23 g nişasta/100 g arasında değişmiştir. Pişmemiş EK'nın toplam besinsel lif (TBL) miktarı %5,8 olarak belirlenirken, pişmemiş RKA veya TKA ikameli makarna örneklerinin TBL miktarları sırasıyla %6,3-7,0 ve %7,4-13,5 arasında değişmiştir. Pişmemiş RKA veya TKA ikameli makarna örneklerinin β-glukan miktarları sırasıyla %0,40-1,02 ve %0,47-2,38 arasında değişmiştir. Pişmemiş ve pişmiş kavuzsuz arpa unlu makarnaların duyusal özellikleri %20 katım oranından sonra azalmıştır. Rafine kavuzsuz arpa ikameli makarnaların duyusal özellikleri genellikle TKA ikameli makarnalardan daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The utilization of native hull-less barley cultivar (Özen cv.) in production of spaghetti pasta was investigated first time in this research. For this purpose, refined hull-less barley flour (RBF) or wholegrain hull-less barley flour (WBF) was incorporated into the semolina (ES) obtained from native Durum wheat cultivar (Eminbey cv.) at different levels (10-50%). Then, some physical, chemical, nutritional properties, cooking quality, textural and sensory properties were studied. The spaghetti pasta made from ES was used as control (CP). Chemical properties were given on basis of dry weight. Protein contents of ES, WBF and RBF were found as 12.4%, 18.2% and 12.1%, respectively. Insoluble dietary fibre contents of ES, WBF and RBF were 3.1%, 11.8% and 2.5%, and soluble dietary fibre contents were determined as 3.1%, 9.03% and 5.06%, respectively. The β-glucan contents of WBF and RBF were found to be 5.0% and 2.40%, respectively. ES, WBF and RBF were found to contain 7.7, 5.0, and 2.6 mg/kg of β-caroten, respectively. It was found that uncooked CP had 0.60% ash and 11.8% protein. Ash contents of uncooked pastas incorporated with RBF or WBF changed in the ranges of 0.67-0.73% or 0.80-1.30%, and protein contents changed in the ranges of 10.7-11.9% or 12.3-13.0%, respectively. Total organic matter (TOM) value of cooked CP was found as 1.73 g starch/100 g. TOM values of cooked pastas incorporated with RBF or WBF changed in the ranges of 2.0-3.06 or 1.66-2.23 g starch/100 g, respectively. Total dietary fibre (TDF) content of uncooked CP was found as 5.8%, besides TDF contents of uncooked pastas incorporated with RBF or WBF were in the ranges of 6.3-7.0% or 7.4-13.5%, respectively. The β-glucan contents of uncooked pastas incorporated with RBF or WBF varied in the ranges of 0.40-1.02% or 0.47-2.38%, respectively. The sensory properties of uncooked and cooked pastas incorporated with hull-less barley flour decreased after 20% incorporation level. The sensory properties of pastas supplemented with RBF were generally higher than that of the pastas supplemented with WBF.