Çocuklara yönelik yürütülen sosyal sorumluluk projelerinin kurumsal itibara etkisi üzerine bir araştırma
A research on institutional impact value of social responsibility projects for children
- Tez No: 550093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KOVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Şirketler için olumlu itibarı, iş dünyasının toplum ve diğer paydaş grupları tarafından iyi ve saygın olarak algılanmasında çok önemlidir. Öte yandan, kurumsal sosyal sorumluluk, sadece işletmeler için yasal yükümlülükleri yerine getirmekle kalmamakta, aynı zamanda insan sermayesine, fiziksel çevreye ve diğer paydaşlara daha fazla yatırım yapmak için bunun ötesine geçmek anlamına gelmektedir. Bu bağlamda Türkiye 'de“Çocuklara Yönelik Sosyal Sorumluluğun Kurumsal İtibar ve Etkisi”konulu bir çalışma gerçekleştirilmiştir."Çalışmamızın ana amacı; Bu çalışmanın amacı, benzer alanlarda bulunan sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin kurumsal itibarına katkısını göstermektir. Araştırmanın birinci bölümünde kurumsal itibar ve KSS üzerinde durulmuş, ikinci bölümde ise KSS Projeleri ve kapsamları bakımından incelenmiştir. Son bölümde çocuklara yönelik yürütülen sosyal sorumluluk projelerinin kurumsal itibara etkisi üzerine hazırlanan anket SPSS programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The positive reputation for companies is crucial in perceiving the business world as good and respected by society and other stakeholder groups. On the other hand, corporate social responsibility not only fulfills the legal obligations for businesses, but also means going beyond that to invest more in human capital, physical environment and other stakeholders. In this context Turkey's“Children's Social Responsibility Corporate Reputation and Influence on”A study was performed. ''the main purpose of our study is to demonstrate the contribution of the enterprises operating in sectors in similar fields to their corporate reputation. In the first part of the research, the concepts of corporate reputation and corporate social responsibility were emphasized and in the second part were examined in terms of Corporate Social Responsibility Projects and their scope. In the last section, the questionnaire on the impact of corporate social responsibility projects conducted on children has been analyzed in the SPSS program.