Modern sanatta kadın imgesinin değişimi
The change of women image in modern art
  1. Tez No: 550133
  2. Yazar: KADER AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KARAKELLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Modern sanatta kadın imgesinin değişim sürecini belirlemeyi amaçlayan bu araştırmada, modern sanat kapsamındaki örnek resimler, öncü sanat akımları ve sanatçılar üzerinde değerlendirmeler, irdelemeler ve yorumlamalar yapılmıştır. Tarama yöntemi ile oluşan bu araştırmada, mevcut kaynaklar taranarak, tezde belirlenen bölümler doğrultusunda yorumlamalar yapılmış ve sonuca varılmaya çalışılmıştır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin giriş kısmı bulunmaktadır. Giriş bölümünde tezin bölümleri hakkında açıklamalar ve içeriği konusunda bilgilendirme mevcuttur. İkinci bölümde tezin kavramsal çerçevesine yer verilmiştir. Bu bölüm üç başlık altında incelenmiştir. Birinci alt başlıkta imge konusuna değinilmiştir. Bu bölümde imge kavramı hem terimsel olarak incelenmiş hem de temsil ilişkisi bağlamında ele alınmıştır. İkinci alt başlık modern sanat kısmıdır. Bu bölümde modern'le ilgili olan tüm alt başlıklar incelenmiştir. Üçüncü alt başlıkta ise modern sanat sürecindeki akımlardan başlıcalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölüm tezin yöntem kısmıdır. Bu bölümde tezin amacı, konusu, önemi, yöntemi ve sunuş planı bulunmaktadır. Dördüncü bölümde tezin bulgular ve yorum kısmı bulunmaktadır. Üç alt başlıktan oluşan bu bölümde kadın konusuna değinilmiştir. Bunlardan ilki kadın imgesinin tanımı, ikinci alt başlıkta örnek resimlerle kadın imgesi konusuna açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Üçüncü alt başlıkta ise toplumda kadın konusuna değinilmiştir. Son bölüm ise sonuç bölümüdür, bu bölümde araştırmada ele alınan konulara kısaca değinilmiş ve kadın imgesinin değişim süreci değerlendirilmiştir. Sonuç olarak kadın imgesinin modern sanat sürecindeki gelişmelerle değişikliğe uğradığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to determine the process of change in the image of women in modern art, examples of modern art, pioneering art movements and evaluations, evaluations and interpretations were made on the artists. In this research, which was formed by scanning method, the existing sources were searched and interpretations were made according to the sections determined in the thesis and it was tried to be concluded. The thesis consists of four parts. In the first chapter, there is an introduction part of the thesis. In the introduction, there is information about the sections of the thesis and its contents. In the second chapter, the conceptual framework of the thesis is given. This section is examined under three headings. The first subtitle is the subject of image is mentioned. In this section, the concept of image is examined both in terms of terms and in the context of the representation relationship. In the second subtitle is the modern art. In this section, all sub-titles related to modern are examined. In the third subheading, some of the movements in the modern art process are given. The third part is the method part of the thesis. In this section, the aim, subject, importance, method and presentation plan of the thesis are available. In the fourth chapter, there are findings and comments section of the thesis. In this section, which consists of three sub-headings, the subject of woman is mentioned. The first one is the definition of woman image and the second sub section illustrates the subject of woman image. In the third subheading, the issue of woman in society is mentioned. The last part is the conclusion section, in this section, the topics discussed in the study are briefly mentioned and the process of change of woman image is evaluated. As a result, it is seen that the image of woman has changed with the developments in modern art process.