Geleneksel sanattan çağdaş sanata kadın imgesinin yansımaları
Reflections of the women's image from traditional art to contemporary art
- Tez No: 866302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN MÜSLÜM BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sanat tarihinde kadın imgesi denildiğinde tarih öncesi ilk insana kadar gidilmektedir. İnsanlık tarihinin sıfır noktasından itibaren başlayan bu süreç belirli kodlar üzerinden insanoğlunun kültür ve geleneğini şekillendirmektedir. Kültür kavramı; bütün olarak insan davranışlarını tanımlarken, gelenek ise kuşaklar boyu aktarılan söylence, bilgi ve davranış kalıplarını ifade etmektedir. Kültür ve gelenek insanların belirli norm ve davranışlarını tanımlayan bir nevi kimlik işlevi görmektedir. Toplumsal alanda yaşanan her değişimin yarattığı etkiler, kadın imgesini yeniden anlamlandırma ve konumlandırma yoluna güçlü sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Çağdaş Sanat; Çağdaş ve Modern Sanat kavramlarının birbirinden ayrılması sonrasında oluşan sanat anlayışında, Modernizmin sınırlarını aşan bir güçle geçmiş sanat akımlarından güncel sanat akımlarına kadar içine alan çok sesli bir düzeneğe işaret etmektedir. Çağdaş sanat, 18. yüzyılda sanatta yaşanan büyük bölünme sonrası, sanat-zanaat ayrımının dışında yeni bir pencereden geleneksel sanatsal kodlarını günümüz çağdaş sanat anlayışında harmanlayıp gündeme getirmiştir. Çağdaş sanat; beklide hiç olmadığı kadar günümüz sanatçısına zengin bir ifade dili, her türlü sınırlamanın ötesinde, olabildiğince özgür bir sanatsal malzeme dağarcığı sunmaktadır. Sanat alanında yaşanan değişimler hiç şüphesiz toplumsal düzeyde yaşanan dönüşümlerin bir yansımasıdır. Sanatta imgelem ise sanatçının bulunduğu çağın içsel yansımasıyla şekillenmektedir. Günümüzde sanata konu olan, değişmeyen imgelerden biri insanoğlunun değişen yaşam koşullarıyla hayatta kendini konumlandırabilme, yeniden anlamlandırabilme arayışlarıyla şekillenen kimlik kavramıdır. Şüphesiz kimlik kavramı da kültürel kodlardan ayrı düşmemektedir. Modernist sanat anlayışıyla birlikte gündeme gelen Primitif sanat, dünya sanatında kültürel temalara dayalı sanat üretimini daha bir ön plana çıkarmıştır. Geleneksel, kültürel temalı, kadın kimliğine dayalı üretim tekniklerinin sanata yansımaları ise Feminist sanatla belirginleşmiştir. Sanat tarihi boyunca kadın imgesi, ortaya çıkan hemen her sanat akımında değinilen başlıca konular arasında gelmiştir. Günümüz Çağdaş sanatında kadın imgesi, çağdaş sanat anlayışında yapıt üreten sanatçılar için güncelliğini koruyan, eleştirel pencereden değinilen öncül konulardan biri olmaktadır. Tez konusu olarak belirlenen“Geleneksel Sanattan Çağdaş Sanata Kadın İmgesinin Yansımaları”başlığıyla yukarıda ifade etmeye çalışılan çok katmanlı süreçler tezde bütünlüklü olarak yapılandırılarak sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When it comes to the female image in art history, it goes back to the firstprehistoric humans. Thisprocess, which started from the zeropointof human history, shapes the culture and tradition of human beings through certain codes. Concept of culture; While it defines human behavior as a whole, tradition refers tothe myths, knowledge and behavioral patterns passed down through generations. Culture and tradition serve as a kind of identity that defines certain norms andbehaviors of people. The effects of every change in the social sphere have createdstrong results in the way of giving meaning and positioning the image of women. Contemporary Art; In the understanding of art formed after the separation of theconcepts of Contemporary and Modern Art, it points to a polyphonic mechanism thatincludes from past art movements to current art movements with a power that goesbeyond the boundaries of Modernism. Contemporary art, after the great division inart in the 18th century, has brought traditional artistic codes from a new perspective, outside the art-craft distinction, by blending them into today's contemporary artunderstanding. Contemporary art; Perhaps more than ever before, it offers today'sartists a rich language of expression and a repertoire of artistic materials as free aspossible, beyond all limitations. The changes experienced in the field of art areund oubtedly areflection ofthetrans formations experiencedat thesocial level. Imagination in art is shaped by the inner reflection of the artist's age. One of theunchanging images that are the subject of art today is the concept of identity, whichisshaped byhuman beings'searchforpositioning andre-meaningthemselvesin lifewith changing living conditions. Undoubtedly, the concept of identity is not separatefrom cultural codes. Primitive art, which became evident in post-modernist art, hasbrought art production based on cultural themes to the fore in world art. Thereflections of traditional, culturally themed, female identity-based productions on arthave become evident with Feminist art. Throughout art history, the image of womenhas been among the main topics touched upon in almost every art movement thatemerged. In today's contemporary art, the female image is one of the primary issuesthat remain current for artists who produce works in the contemporary art approachandare addressed froma critical perspective.