Bulgar milliyetçiliğinin doğuşu ve Bulgaristan'ın bağımsızlığı (1841-1908)
The birth of Bulgarian nationalism and the independence of Bulgaria (1841-1908)
  1. Tez No: 550144
  2. Yazar: ERHAN VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ CAN SANNAV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışmada, Bulgar Milliyetçiliğinin ortaya çıkışı ve Bulgaristan'ın bağımsızlığını kazanması incelenmiştir. Bulgaristan'ın bağımsızlık sürecinde Avrupalı Devletlerin özelliklede Rusya'nın etkisi altında kalan Bulgarların isyanları, bu isyanlarda önemli rol oynayan Bulgar liderlerin kişilikleri, fikirleri, çalışmaları ve bu çalışmaların Bulgaristan'ın bağımsızlık sürecindeki rolü üzerinde durulmuştur. Bulgar'ın kökeni ve Bulgar Prensliği'ne kadar Bulgar Tarihi, Bulgar Milliyetçiliğinin ortaya çıkışı, Bulgar Milliyetçileri, Bulgar isyanları, Bulgar Prensliğinin kurulması ve Bulgaristan'ın Bağımsızlığını ilan etmesi tezin ana konularını oluşturmaktadır. Milliyetçilik akımı bilindiği üzere Batı Avrupa'da ekonomik, siyasi ve kültürel birikim sonucu ortaya çıkmış olmasına rağmen söz konusu bölgeyle sınırlı kalmamıştır. Yayıldığı bölgelerin farklı özelliklerinden dolayı farklı yöntemler ve farklı sonuçlar ortaya koymuştur. Osmanlı İmparatorluğu yönetimi altındaki diğer Balkan devletleri gibi Bulgaristan'da bağımsızlığına giden yolda kendine özgü yöntemler geliştirmiştir. Bulgarlar, çıkaracakları bir isyan ile bağımsız bir devlete sahip olamayacaklarının farkındaydılar. Bu yüzden Avrupa'nın o dönemde içinde bulunduğu siyasi konjektörü kullanmışlar ve planlarını buna göre şekillendirmişlerdir. Bulgar milliyetçileri bu sebeplerden dolayı açtıkları okullar vasıtasıyla Bulgar halkını bilinçlendirmişler, gizli örgütler kurmuşlar ve Avrupa'da lobiler oluşturmuşlardır. Bu şekilde halkı bilinçlendirdikten sonra Bulgaristan'ın her bölgesinde gizli örgütler kurmuşlardır. Örgütlenmeyi tamamlayan Bulgar Milliyetçileri ikinci evre olarak isyan faaliyetlerine girişmişlerdir. Bulgar milliyetçileri tarafından çıkarılan bu isyanlar sırasında ve sonrasında yaşanan olayları“Bulgarlar Türkler tarafından katlediliyorlar”şeklinde Avrupa kamuoyuna aksettirmişler ve bu sayede Avrupa kamuoyunun desteğini elde ederek bağımsızlıklarına kavuşmuşlardır. Ayrıca bu çalışmada, 19. yy'da Bulgar Milliyetçilik hareketlerinden ve kişilerinden örnekler verilerek Bulgaristan'ın bağımsızlığı ile sonuçlanan sürecin daha iyi anlaşılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the emergence of Bulgarian Nationalism and the independence of Bulgaria were examined. In this thesis, the uprising of Bulgarians in the process of independence of Bulgaria under the influence of the European States, especially Russia, the personalities, ideas and works of the Bulgarian leaders who played an important role in these uprisings and the role of these works in the process of independence of Bulgaria were discussed. Bulgarian origins and the Bulgarian History up to the Bulgarian Principality, the emergence of Bulgarian Nationalism, the Bulgarian Nationalists, the Bulgarian uprising, the establishment of the Bulgarian Principality and the declaration of the independence of Bulgaria are the main topics of the thesis. Nationalism, as it is known, emerged as a result of economic, political and cultural accumulation in Western Europe but it is not limited to this region. Because of the different characteristics of the regions in which it is disseminated, it showed different methods and different results. Like the other Balkan states under the Ottoman Empire, Bulgaria has also developed its own methods on the road to independence. The Bulgarians were aware that they could not have an independent state with an uprising. Therefore, they used the political conjuncture in which Europe was in that period, and shaped their plans accordingly. For these reasons, the Bulgarian nationalists raised the awareness of the Bulgarian people through the schools they opened, formed secret organizations and created lobbies in Europe. In this way, after raising the public awareness, they established secret organizations in every part of Bulgaria. The Bulgarian Nationalists, completing the organization, began the uprising activities as the second phase. The events happened during and after the uprisings carried out by the Bulgarian nationalists were reflected to the European public opinion as“Bulgarians are being massacred by Turks”and thus gained their independence by obtaining the support of European public opinion. Also in this study, examples of Bulgarian nationalism movements and individuals in the 19th century were given and an attempt to better understanding of the process which resulted in the independence of Bulgaria was made.