Balkan milliyetçiliğinin yükselişi ve Makedonya sorununda Bulgaristan'ın rolü
The rise of Balkan nationalism and Bulgaria's role in the Macedonian question
  1. Tez No: 932551
  2. Yazar: VOLKAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, Balkan milliyetçiliğinin yükselişini ve Makedonya Sorunu bağlamında Bulgaristan'ın rolünü analiz ederek, bölgedeki ulus inşa süreçlerinin politik, kültürel ve ideolojik boyutlarını incelemektedir. XIX. yüzyılın sonlarından itibaren Balkanlar'da gelişen milliyetçi hareketler, etnik ve bölgesel kimlikleri yeniden şekillendirmiş, topluluklar arası rekabeti ve jeopolitik mücadeleleri derinleştirmiştir. Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan arasında bir çekişme alanı haline gelen Makedonya, farklı milliyetçi söylemlerin çatıştığı bir merkez olarak bölgenin modern politik yapısını şekillendirmiştir. Bu tez, Bulgaristan'ın Makedonya üzerindeki tarihsel iddialarını değerlendirirken, eğitim, dinî kurumlar ve siyasi propaganda gibi araçların ulusal iddiaların meşrulaştırılmasında nasıl kullanıldığını ele almaktadır. Çalışma, milliyetçilik teorileri ve politik psikoloji yaklaşımlarını tarihsel analizle birleştiren disiplinler arası bir yöntem benimsemektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun idari politikalarının, büyük güçlerin müdahaleleri ve yerel ulus inşa süreçleriyle nasıl iç içe geçtiği incelenerek, Balkanlar'daki kimlik parçalanmalarına etkisi değerlendirilmektedir. Özellikle Bulgar milliyetçiliğinin tarihsel meşruiyet anlatılarını nasıl inşa ettiği ve kolektif hafıza ile seçilmiş travma kavramlarının milliyetçi hareketler üzerindeki etkileri mercek altına alınmaktadır. Makedonya Sorununu Balkan milliyetçiliği çerçevesinde ele alan bu çalışma, ulus inşa projelerinin uzun vadeli etkilerine ve bölgesel istikrar üzerindeki sonuçlarına ışık tutmaktadır. Elde edilen bulgular, Balkan milliyetçiliğinin yalnızca Osmanlı'nın çöküşüne bir tepki olmadığını, aynı zamanda kimlik inşa sürecinin bilinçli ve stratejik bir unsuru olarak şekillendiğini ortaya koymaktadır. Tarihsel kaynaklar ve milliyetçi söylemler üzerine yapılan derinlemesine analiz yoluyla, bu tez Güneydoğu Avrupa'daki siyaset, hafıza ve toprak iddiaları arasındaki etkileşimi daha kapsamlı bir şekilde anlamaya katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the rise of Balkan nationalism and Bulgaria's role in the Macedonian Question, analyzing the political, cultural, and ideological dimensions of nation-building in the region. From the late XIXth century onward, nationalist movements in the Balkans reshaped ethnic and territorial identities, intensifying intercommunal rivalries and geopolitical struggles. Macedonia, as a contested space among Greece, Bulgaria, and Serbia, emerged as a focal point where competing nationalist discourses clashed, shaping the region's modern political landscape. This thesis evaluates the historical claims of Bulgaria over Macedonia, focusing on the use of education, religious institutions, and political propaganda as tools of national assertion. The research adopts a multidisciplinary approach, integrating historical analysis with theories of nationalism and political psychology. It explores how the Ottoman Empire's administrative policies, combined with external interventions and local aspirations, contributed to the fragmentation of identities in the Balkans. Particular attention is given to the role of Bulgarian nationalism in shaping narratives of historical legitimacy, as well as the ways in which collective memory and chosen trauma influenced nationalist movements. By situating the Macedonian Question within the broader framework of Balkan nationalism, this study highlights the long-term implications of nation-building projects and their impact on regional stability. The findings suggest that nationalism in the Balkans was not merely a reaction to imperial decline but also an active and strategic process of identity construction. Through an in-depth examination of historical sources and nationalist discourses, this thesis contributes to a more nuanced understanding of the interplay between politics, memory, and territorial claims in Southeastern Europe.