Haber ve tartışma programlarının kadınların siyasal davranışları ve oy verme tercihlerine etkisi
The effect of news and discussion programs on the political behavior and the preferences of the voting of women
  1. Tez No: 550147
  2. Yazar: HÜLYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Journalism, Radio and Television, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın odak noktası haber ve tartışma programlarının kadınların siyasal davranışlarına ve oy verme tercihlerine etkisinin ne ölçüde olduğunun ortaya koyulmasıdır. Temel anlamda haber ve tartışma programlarının izlenme oranı ve bireyler üzerindeki etkisinin özellikle kadınların siyasal davranışları ve oy verme tercihleri üzerindeki etkisi ile ilişkilendirilmiştir. Bu araştırma, katılımcı formunu oluşturan bağımsız değişkenler ile kadın katılımcıların haber ve tartışma programlarının oy verme tercihlerinin araştırıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmada bağımlı değişken olarak haber ve tartışma programları, siyasal davranışlar ve oy tercihleri temel alınarak değerlendirilmiştir. Bu değişkenleri etkileri anket yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu araştırmada İstanbul ilinin 29 ilçesinde yaşayan 18 yaş ve üzerindeki 107 farklı meslekten kadının oluşturduğu evrende 300 kadın katılımcı, evrenden tesadüfi örneklem yöntemi ile gönüllülük ölçütü dikkate alınarak seçilmiştir. Anketlerden toplanan veriler IBM SPSS 23 Paket programı kullanılarak istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş ve elde edilen bulgular yorumlanırken, frekans, yüzdelik betimsel analizleri ile parametrik olmayan sonuçlar için Anova İlişkisel Analiz yöntemleri kullanılmıştır. Toplumumuzda kadının ev ile ilişkilendirilmesi ve kadının evde geçirdiği zaman içerisinde de hemen hemen her evde bulunan kitle iletişim aracı olan televizyon üzerinden evin dışına çıkabiliyor olması, etki gücü yüksek olan televizyonun kadınların siyasal davranışları ve oy verme tercihleri üzerindeki etkisinin araştırılması ihtiyacını doğurmuştur. Bu araştırmanın sonunda haber ve tartışma programlarının kadınların siyasal katılımları ve oy verme davranışı üzerinde belirleyici olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The focus of this research is to reveal the extent to which news and discussion programs have an impact on women's political behavior and voting preferences. In the basic sense, the rate of follow-up of news and discussion programs and their impact on individuals have been associated with their political behaviors and their influence on voting preferences. The research is a descriptive study which examines the independent variables that make up the participant form and the voting preferences of the female participants' news and discussion programs. As a dependent variable in the research, news and discussion programs were evaluated on the basis of political behaviors and voting preferences. The effects of these variables were examined using the survey method. In this study, 300 female participants in the universe consisting of 107 different professions aged 18 years and older living in 29 districts of Istanbul were selected from the universe with random sampling method based on volunteer criterion. The data collected from the questionnaires were analyzed by using statistical methods using IBM SPSS 23 Package program and while the findings were interpreted, Anova Relational Analysis methods were used for frequency, percentage descriptive analysis and nonparametric results. In our society, the way in which women are associated with the home and the fact that women can get information mostly through television during the time they spend at home has revealed the need to explore the effects of high-impact television on women's political behavior and voting preferences. At the end of the research, it was concluded that news and discussion programs were not determinant on womens political participation and voting behavior.