Afet sonrası geçici barınma alanlarının coğrafi bilgi sistemleri ile tespit edilmesi: Sivas ili örneği
Detection of temporary shelter areas with geographical information systems: A case study in Sivas city
  1. Tez No: 550186
  2. Yazar: İRFAN MOĞULKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında CBS yardımıyla geçici barınma alanların belirlenmesi için Sivas ili merkez ilçesinde bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu konuda Türkiye'de AFAD'ın Geçici Barınma Merkezlerinin Kurulması, Yönetimi ve İşletilmesi Hakkında Yönerge ve uluslararası alanda ise The Sphere Project kapsamında ortaya konulan standartlar dikkate alınarak veriler hazırlanmıştır. Bitki ve su indekslerinin uydu görüntüsünden belirli oranlarda çıkarılmasıyla elde edilen boş alanlar, analitik hiyerarşi sürecinden geçirilen vektör verilerle bütünleştirilmiş ve geçici barınma alanlarının kurulabileceği bölgeler uygunluklarına göre elde edilmiştir. İdarecilerin ve yerel yönetimlerin kullanımı için CBS yazılımı içerisinde oluşturulan model sayesinde, kullanıcıdan bağımsız olarak işlemler otomatik olarak gerçekleştirilerek geçici barınma alanları elde edilebilmektedir. Harita üzerinden seçime bağlı olarak işaretlenen altı barınma alanı, toplumda farkındalık yaratması amacıyla açık kaynak kodlu JavaScript kütüphanesi olan Leaflet ile www.geodatacollection.com adresi üzerinden paylaşıma açılmıştır. İnsanlar sisteme giriş yaparak belirlenen barınma alanları ve bu alanların toplam insan ve konteyner kapasitelerini web ortamında öğrenebileceklerdir. Yapılan çalışma ile CBS ve Uzaktan Algılama teknolojileri bütünleştirilerek, geçici barınma alanlarının ulusal ve uluslararası standartlara göre tespit edilebilmesi için bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a study was conducted in the central district of Sivas city in order to determine the temporary shelter areas with the help of GIS. In this respect, data have been prepared considering The Directive About on the Establishment, Management and Operation of Temporary Shelter Centers released by AFAD and in the international arena, by The Sphere Project. Empty areas obtained by subtracting the vegetation and water indexes from the satellite image at certain rates were integrated with the vector data passed from the analytic hierarchy process and the regions where the temporary shelter areas could be established were obtained according to their suitability. Thanks to the model created in GIS software for the use of administrators and local governments, transactions can be carried out automatically and temporary shelter areas can be obtained independently of the user. The nine shelter areas, which are marked as optional by map, have been made available sharing to the public with the open-source JavaScript library Leaflet for creating awareness in the community via www.geodatacollection.com. People will be able to learn the shelter areas and the total human and container capacities of these areas by entering the system on the web environment. As a result of the study, by integrating the GIS and Remote Sensing sciences, a method has been developed to determine the temporary shelter areas according to national and international standards.