Doğu Karadeniz bölgesinde doğal olarak yetişen bazı angiospermae taksonları odunlarının anatomik yapıları üzerine farklı yetişme koşullarının etkisi
Effects of different growing conditions on the anatomical anatomical structure of wood in some angiospermae taxa naturally found in East Black Sea region
  1. Tez No: 550185
  2. Yazar: AYŞENUR KASIMOĞLU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışmasında, Doğu Karadeniz Bölgesinde doğal olarak bulunan ve yetişen Betulaceae, Salicaceae, Sapindaceae, Fagaceae, Malvaceae, Ulmaceae, Juglandaceae familyalarına ait farklı yükseltilerden alınmış 24 adet odun örneği üzerinde anatomik incelemeler yapılmıştır. Anatomik verileri ortaya koyabilmek için sözkonusu taksonlara ait odun örnekleri Gümüşhane-Kürtün ve Trabzon-Hamsiköy yörelerinden 812-1621 m yükseltiler arasından toplanmıştır. Bu taksonların farklı yükseltilerde yetişen odunlarının anatomik yapılarında meydana gelen farklılıklar araştırmanın esasını oluşturmaktadır. Coğrafi bölge olarak aynı fakat farklı yükseltilerde yetişen bu Angispermae taksonlarının anatomik yapıları incelenmiştir. Traheler (teğetsel ve radyal çapları, 1 mm2'deki trahe sayıları) özışınları (yüksekliği, genişliği, 1 mm2'deki sayıları), lifler (uzunlukları, genişlikleri, çeper kalınlıkları, lümen genişlikleri), boyuna paranşim ve öz lekelerinin varlığı araştırılmıştır. Bu Angiospermae taksonları arasındaki farklılıklar türler esas alınarak incelenmiş, yetişme koşullarının ekolojik verilerinden yararlanılarak yükseltinin bu türlerin anatomik yapılarında meydana getirdiği farklılıkların belirlenmesine çalışılmış, elde edilen sonuçlar istatistiksel analizler yapılarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, anatomical investigations were performed on 24 wood samples taken from different elevations of Betulaceae, Salicaceae, Sapindaceae, Fagaceae, Malvaceae, Ulmaceae, Juglandaceae families which are naturally found and grown in the Eastern Black Sea Region. In order to reveal the anatomical data, the samples of these taxa were collected between 812-1621 m altitudes from Gümüşhane-Kürtün and Trabzon-Hamsiköy regions. The differences in the anatomical structures of the woods of different taxa form the basis of the study. The anatomical structures of these Angiospermae trees grown in the same geographical regions but different elevations has been investigated. Vessels (tangential and radial diameters, vessels number per 1 mm2) rays (number of per mm, length and width of ray), fibers (length of fiber, width of fiber, fiber wall thickness, width of lumen), and axial parenchyma and pseudorays have been researched. The differences between these Angiospermae taxa were investigated based on the species, and the differences in the anatomical structures of these species were determined by using the ecological data of the growing conditions and the results were analyzed.