Leyla Bederkhan'ın yaşamı ve eserlerinin incelenmesi
Study of Leyla Bederkhan's life and works
- Tez No: 550246
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞÇE TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez 1924'te Avrupa da ilk dans resitalini veren Leyla Bederkhan'ın Uzakdoğu, Ortadoğu, Avrupa'dan ilham almış ve yine Avrupa'da modern dansın ilk çıkış dönemi içinde sanatını icra etmiş bir dans sanatçısının yaşamını incelemek ve sanatçının yaşamından yola çıkarak bir eser çalışması gerçekleştirmek amacına yönelik hedeflenmiştir. Leyla Bederkhan'ın yaşamını konu alan kaynaklara ulaşmak, analiz etmek ve yaşamının önemli dönüm noktaları üzerinden kronolojik olarak bir seyir oluştururken arşiv niteliği taşıyan fotoğraf video ve belgelere ulaşarak incelemek öncelikli bir araştırma yöntemi olarak seçilmiştir. Toplanan verilerle birlikte sanatçı hakkında yaşamının ayrıntıları, sosyo-politik tavrı ve eserleri ile birlikte koreografilerine bakış açısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to realise a performance work which examines the life of Leyla Bederkhan who experienced the first periods of Modern Dance in Europe and showing her first resital also in Europe at 1924; she is inspired by Far-east, middle east and Europe. The main research method of this paper is examining and reaching the photographs, videos and documents which centered mainly the life of Leyla Bederkhan then analyse these sources and create a chronical view of her life which structured from the checkpoints of artist's journey. The details of artist's life, sociopolitical attitude, her works and perspective about choreography are examined via the collected information.