Türkiye-Kırgızistan dış ticareti ve Kırgızistan ticaret kültürü
International trade between Turkey and Kyrgyzstan and trade culture of Kyrgyzstan
  1. Tez No: 550301
  2. Yazar: ZHAZGUL MAKKAMBAEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türkiye'nin Kırgızistan ile ilişkileri uzun bir geleneğe sahiptir; Kırgızistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke Türkiye Cumhuriyeti olmuştur ve kardeş ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesi için çok önemli girişimlerde bulunmuştur ve bulunmaya da devam etmektedir. Bunun sonucunda iki ülke arasındaki ilişkiler artarak devam etmektedir. Bu bağlamda yeni kurulmuş olan Avrasya Ekonomik Birliği de gelecekte Türk devletlerinin entegrasyonunda önemli bir köprü olabilecektir. Büyük ortak pazarın Türkiye'den yatırımları bu bölgeye çekeceği beklenebilir. Bunun için Kırgızistan bir taraftan Avrasya Ekonomik Birliği ve Türkiye ile ticari, ekonomik ilişkilerini güçlendirirken, diğer taraftan yolsuzluk ve kriminalizasyon oranını azaltarak, siyasi ve ekonomik istikrarı sağlamalıdır. Ayrıca Yeni İpek Yolu projesi çerçevesinde daha düşük maliyetli ve hızlı taşımacılık olan demiryolu taşımacılığının gelişmesi de ticari ilişkilerin artmasına önemli katkı sağlayabilecektir. Bu tez çalışmasında, Kırgızistan'ın uluslararası ticaretteki iş kültürü, özellikle Türkiye ile arasında ticari ilişkiler ele alınmaktadır. Tezin araştırma bölümünde Kırgızistan'ın ticari kültür özelliklerini inceleyen Türk iş adamlarının ticaret yapmalarına faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Kyrgyzstan and Turkey share a long historical relationship. Turkey was among the first countries to acknowledge Kyrgyzstan's sovereignty, there are continuing the economic relationships between these two fraternal countries and expected to proceed to make new projects in versatile fields. Kyrgyzstan is being a member of a new formed Eurasian Economic Union can build the bridge between other Turkic countries and bring more investments. Kyrgyzstan as a part of the Eurasian Economic Union can strengthen the relationship with Turkey in commerce and economic areas as well as to prevent corruption, poverty, criminalism by preserving the stability of the government. Within the framework of the New Silk Road project plans to develop the railway and improve trade relations between the two countries at the lowest cost and fast transportation. In the following thesis observes the business culture of Kyrgyzstan in international trade, precisely trade relations with Turkey. The research part of the thesis observes trade culture features of Kyrgyzstan which will be useful for Turkish business people to invest in the country.