Hayvan düşüncesinin tarih boyunca değişimi ve sinemadaki imajlarda gösterimi
The change of animal thought throughout history and the indication of images in cinema
- Tez No: 550307
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Hayvanlar insanlık tarihinin konuşulduğu her metinde varlığı en çok hissedilen, uygar topluma geçişte ise belirleyici rolü üstlenmiş, iktidarların kurulmasına, devam ettirilmesine ve dağılmasına neden olmuş öte dünyanın elçileri, yaşamın özünü içlerinde taşıyan kadim akrabalar, yaşam kaynağı, temel iş gücü, yiyecek ve zenginlik kaynağı olmuşlardır. Şehir, eğlence, kültür sembolleri, en eski yerleşimlerdeki tasvirlerden günümüzün teknolojik ürünlerine, insan gözüne en çok tanıdık gelen figürlerdir. Hayvanlarla bir arada yaşam, kentleşme ve modernleşmeyle birlikte yalıtılmıştır. Uzaklaşan hayvanların simgeselliğini ve kültüre ait figürleri ise kültür endüstrisi ele geçirmiştir. Kültür endüstrisinin önemli bir kolu olan sinemada havyanlar gerçek hayatta hiç bulunmadıkları rollerde ve konumlarda, animasyon ve canlandırma görüntülerde, gerçekte olmadıkları biçimlerde imaj olarak insanlara sunulurlar. Bir temsil sanatı olmanın ötesine geçen ve toplumsal gerçekliğin inşa edilmesinde önemli bir yer tutan sinema sanatı, farklı imajları- farklı bakış açılarıyla birleştirir. Göstergelerin yorumlanması, üretilmesi veya anlamlandırma süreçleri, belirli bir bakış açısının ve yorumlayan kişinin ideolojisini içerir. Hikâyeler, sinema aracılığıyla yeniden yorumlanırken toplumsalın objeye bakış açısı kolektif olarak korunur. Bu bakış açısı aynı zamanda toplumun değişen özneleri tarafından benimsenir ve gerçeklik algısı yerinden edilir. Sinematik imajların içinde hayvana doğru bir bakışın mümkün olup olmadığı ve bakışın nasıl inşa edildiği çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The animals are the most written subject in every text where the history of humanity is spoken. They have determinant role in the transition to the civilized society, they are the ambassadors of the other world that caused the power to be established, It has become continuing and disseminating, they used as city, entertainment, cultural symbols, figures from the oldest settlements to today's technological products, and the most familiar figures for the human eye. Coexistence with animals is isolated along with urbanization and modernization. The cultural industry has captured the symbolism of the isolated animals and the figures of the culture. Cinema is an important branch of the cultural industry, the animals are presented in the roles and positions, they have never existed in real life, or in images in which they are not. Cinema that goes beyond being an art of representation and holds an important place in the construction of social reality, it combines different images with different perspectives. The processes of interpreting, producing, or interpreting indicators include the ideology of a particular perspective and the interpreter. As the stories are reinterpreted through cinema, the point of view of the social object is collectively preserved. This perspective is also adopted by the changing subjects of society and the perception of reality is displaced. Our subject of the study whether if it is possible to get an accurate view of the animal and how the view is constructed within the cinematic images.