Toplumsal bilinç bağlamında kriz iletişim yöntemlerinin kullanımına yönelik bir inceleme
An investigation on the use of the crisis communication methods in the context of social consciousness
  1. Tez No: 550327
  2. Yazar: KIVANÇ AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA MENGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bilinç, genellikle kişisel bir özellik olarak bireyle ilişkilendirilirken, daha geniş bir bakış açısıyla toplumsal bilinç, sosyal hayata ilişkin önemli ipuçları sunmaktadır. Toplumsal bilincin seviyesi, toplumun üyelerinin algılarını değiştirecek, meydana gelen olaylara yönelik bakış açılarını ve tepkilerini şekillendirecektir. Söz konusu olaylar, günlük olgulardan politikaya, ekonomiden çeşitli kurumlara kadar uzanan ve farklı bakış açılarına konu olan geniş bir yelpazede yer almaktadır. Kurumların da birer aktör olarak yer aldığı toplumların bakış açıları, bu kurumların yaşadıkları krizlere nasıl tepkiler verdiklerini, hangi kriz yönetim tekniklerini kullandıklarını ve hangi sonuçları elde ettiklerini belirleyecektir. Bu çalışmanın amacı, toplumların bilinç seviyeleri ışığında, kurumların hangi kriz yönetim tekniklerini, ne sebepler ile kullandıklarını ve elde ettikleri sonuçları gözlemlemektir. Öncelikle bilinç ve toplumsal bilinç kavramı incelenecek, toplumların bilinç seviyelerinin nasıl ve hangi ölçütler ile belirlendiği açıklanacaktır. Richard Barrett'ın 7 basamaklı modeli detaylarıyla irdelenecektir. Ardından kriz ve kriz yönetimi kavramları ele alınacak, toplumların ve kurumların bilinç seviyeleri ile bağlantılı olarak hangi kriz yönetim tekniklerinin kullanıldığı araştırılacaktır. Çalışmanın son kısmında ise vaka incelemesi yapılarak, birden çok ülkede yankı bulmuş küresel bir kriz olan Samsung Note 7 krizinin hangi ülkede hangi yöntemle yönetildiği, ABD, Güney Kore, Çin ve Türkiye pazarları odağında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Consciousness is often associated with the individual as a personal trait, but from a wider perspective, social awareness provides important clues about social life. The level of social consciousness will shape the perceptions and reactions of the members of society, which will change their perceptions. These phenomena range from everyday events to politics, from economics to various institutions. The perspectives of societies in which institutions act as actors will determine how these institutions react to the crises they are experiencing, what crisis management techniques they use and what results they achieve. The purpose of this study is to observe what crisis management techniques are used by the institutions and their results in the light of the consciousness level of the societies. First of all, the concept of consciousness and social consciousness will be examined and how and by which criteria the levels of consciousness of societies are determined. Richard Barrett's 7 Levels Model will be examined in detail. Next, the concepts of crisis and crisis management will be discussed and the crisis management techniques used in connection with the consciousness of societies and institutions will be investigated. In the last part of the study, a case analysis of the Samsung Note 7 crisis will be made, which is a global crisis that has echoed in many countries. The analysis will be performed in the markets of USA, South Korea, China and lastly Turkey. The differences in crisis communication methods in these countries will be examined and evaluated.