Ulusal mesleki yeterlilik sisteminin inşaat sektörü açısından incelenmesi
Investigation of the national vocational qualification system in terms of construction sector
- Tez No: 550345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Türkiye'de inşaat sektörü, özellikle 1920'li yıllardan sonra gelişerek ve zamanın gerekliliklerine uyum sağlayarak sürekli büyümüştür. İlk insanların, diğer canlılardan korunmak ve barınmak amacıyla yapmış oldukları ilkel evlerden, bugün çok katlı gökdelenlere kadar ilerleme sağlanmıştır. Günümüzde mühendislik uygulamaları, birbirinden çok farklı yapım yöntemleri ve uygulamalar ile yapılmaktadır. İnşaat sektörünün hızlı ilerlemesiyle, kalifiye personel ihtiyacı da söz konusu olmuştur. Mesleki yeterliliği belgelendirilmiş personel ile mesleki yeterliliği belgelendirilmemiş personel göz önüne alındığında, mesleki ve teknik eğitime verilmesi gereken önemin göz ardı edilmeyecek kadar fazla olduğu anlaşılmaktadır. MYK, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları ile birlikte, Türkiye'de birçok personel, ulusal olarak mesleği ile ilgili belgelendirme sağlamaktadır. Bu tez çalışmasının amaçları genel olarak; ulusal mesleki yeterlilik sisteminde inşaat sektörü için hazırlanan mesleki yeterliliklerin nasıl verildiğinin incelenmesi, ulusal mesleki yeterliliklerin, mesleki ve teknik eğitimle olan ilişkisinin karşılaştırılması, inşaat sektörü için yürürlükte olan ulusal meslek standartlarına hangi meslekler eklenerek, yeni ulusal meslek standartları oluşturulabilir, şeklinde sıralanmaktadır. Bu amaç kapsamında halihazırda kullanılan UMS ve UY'ler analiz edilerek, ISCO 08 meslek kodları ile birlikte çalışmalar tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction sector in Turkey has grown continuously by developing especially after 1920s and keeping pace with the needs of epoch. From shelters where people of ancient civilization used to prevent themselves from other predators, to giant towers of today, too much development is achieved. Today, practice of engineering methods is very variable. As a result of the developement in construction sector, the need of qualified employee has been existed. Considering the difference between employees which vocational qualifications are certificated and the others which aren't, it's been undestood that vocational training and education is too important to ignore.With authorized certification foundation, ''MYK'' provide national vocation certification to most of our employees about their profession in Turkey.The aim of the work described in this thesis is, analyzing how the vocational qualification certification is provided in national vocational qualification system for construction sector, comparing relations of national vocation qualifications with vocational and technical education and to find out which vocations can be added to operative national vocational standards in construction sector to establish new national vocation standards.Within the scope of this objective, the existing UMS and UYs were analyzed and the research was completed with the ISCO 08 vocational codes.