William Faulkner'ın Döşeğimde Ölürken romanı ile Adalet Ağaoğlu'nun Ölmeye Yatmak romanının psikanalitik kuram açısından incelenmesi
Analysis of William Faulkner's novel Döşeğimde Ölürken and Adalet Ağaoğlu's novel Ölmeye Yatmak from psychoanalytic perspective
  1. Tez No: 550346
  2. Yazar: FUNDA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sigmund Freud'un çalışmalarıyla temelleri atılan psikanalitik eleştiri, yazarın psikolojisini, yazarı yazmaya iten bastırılmış arzularını, bilinçdışı dünyasını ortaya çıkarmak, aynı zamanda eserlerini incelemek ve eserlerindeki kişilerin de davranışları altında yatan nedenleri açıklamak amacıyla uygulanmaktadır. Türk Edebiyatından Adalet Ağaoğlu'nun Ölmeye Yatmak adlı eseri ve Amerikan Edebiyatından William Faulkner'ın Döşeğimde Ölürken isimli eserini psikanalitik duyarlıklı bir bakışla inceleyerek iki eser arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları tespit etmeye çalışmak tezimizin amacını oluşturmaktadır. Yaptığımız tez çalışmasında psikanaliz kavramı, psikanalitik eleştirinin ortaya çıkışı ve yaratmanın bilinçdışı kaynakları çeşitli aydınların görüşlerinden yola çıkılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada eserlerin daha iyi anlaşılması ve incelenmesi amacıyla iki yazarın kısa hayatı ve edebi kişiliklerine de değinilmiştir. Bu tezin odak noktası, her iki eseri Freud'un bilinçdışı, id, ego, süperego, rüya analizi, savunma mekanizmaları, oidipus kompleksi gibi temel kavramlarıyla incelemek olsa da çeşitli kuramcıların görüşlerine de yer verilmiştir. Çalışmada her iki eserin kişilerinin davranış ve tutumlarından yola çıkılarak, bunların ardında yatan nedenler araştırmacılara ve okura sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The psychoanalytic criticism that has been based on Sigmund Freud's works is applied in order to reveal the psychology of the author, his suppressed desires that push the author to write it, his unconscious world and as well as to examine the Works and to explain the reasons underlying the behavior of the people in his works. The aim of this thesis is to examine the similarities and differences between the two works that are from Turkish Literature Adalet Ağaoğlu's Ölmeye Yatmak and from American Literature William Faulkner's Döşeğimde Ölürken, by examining with a psychoanalytic sensitivity. In this thesis study, the concept of psychoanalysis, the appearance of psychoanalytic criticism and the unconscious sources of creation have been tried to explain from the opinions of various intellectuals. In the study, the short life and literary personalities of the two authors are also mentioned in order to better understand and examine the works. The focus of this thesis is to examine both works with basic concepts such as Freud's unconscious, id, ego, superego, analysis of dream, defense mechanisms, complex of oidipus, but views of various theorists are also included. In this thesis by based on the behavior and attitudes of individuals in both works, the underlying reasons are presented to researchers and readers.