Türkiye'de erken müzik eğitimi kurumları olan çocuk korolarının meslek seçimine etkisi
  1. Tez No: 55035
  2. Yazar: ADİL LEVENT YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. SADETTİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
TÜRKİYE'DE ERKEN MUZIK EGITIMI KURUMLARI OLAN ÇOCUK KOROLARININ MESLEK SEÇİMİNE ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Adil Levent Yüksel GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1996 ÖZ Bu araştırma, Türkiye'de Erken Müzik Eğitimi Kurumlan olan Çocuk Korolarının Meslek Seçimine Etkilerini araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Türkiye'deki Erken Müzik Eğitimi Kurumlan olan çocuk korolan incelenmiş, özengen (amatör) müzik eğitimi veren çocuk korolarının mesleki müzik eğitimi kurumlarına etkilerini saptamak üzere, bu korolarda yetişip müzik eğitimlerine mesleki müzik eğitimi kurumlarında devam eden öğrencilere anket uygulanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda Türkiye'de Erken Müzik Eğitimi Kurumlan olan Çocuk Korolarının Mesleki Müzik Eğitimi Kurumlarına önemli etkilerinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bilim Kodu : 5000019 Anahtar Kelimeler : Müzik Eğitimi Sayfa Adedi : 66 Tez Yöneticisi : Prof. Sadettin ÜNAL
Özet (Çeviri)
n THE CHILD CHOIRS EFFECTS TO SELECT A CAREER AS A PROFFESSION WHICH HAVE EARLY MUSIC EDUCATION INSTITUTIONS IN TURKEY (M.Sc. Thesis) Adil Levent Yüksel GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1996 ABSTRACT This research is done to search for the child choirs effects to select a career as a profession which have early music education institutions in Turkey. For this reason the child choirs which are the early music education institutions in Turkey are abserved. To as certain the effects of child choirs which give an amateur music education on the professional music education instititions, an inguiry is applied to the students who are grown up in these choirs and who are still continuing with their education in proffesional music education institutions. According to these discoveries, it came to light that, the child choirs in Turkey which have early music education institutions have important effects on proffesional music education institutions. Sicience Code : 5000019 Key Words : Müzik Education Page Number : 66 Adviser : Prof. Sadettin ÜNAL