Küçük güçlü güneş enerjilibir stirling motoru tasarımı
- Tez No: 55036
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERDİLLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
KUÇUK GUÇLU GÜNEŞ ENERJİLİ BİR SİTİRLİNG MOTORU TASARIMI (Doktora Tezi) H. Serdar YÜCESU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EKİM 1996 ÖZET İçerisinde bulunduğumuz yüzyılda baş gösteren enerji krizleri alternatif enerji kaynaklan ve bu enerji kaynaklarını işe dönüştürecek makinalar üzerindeki çalışmaların hızlanmasına sebep olmuştur. Bu makinaların en önemlilerinden biri olan Stirling motoru mevcut enerji kaynaklarının bir çoğunu kullanabilecek özelliğe sahiptir. İlk Stirling motoru yaklaşık iki yüzyıl önce yapılmış olmasına rağmen başta sızdırmazlık problemi olmak üzere bazı problemleri çözülemediği için ticari amaçlı kullanım sahası bulamamış ve henüz geliştirme aşamasındadır. Makinanın sahip olduğu yüksek termik verim kabiliyeti önemini daha da artırmaktadır. Bu çalışmada 1 kW güç verebilecek bir Stirling motorunun termal analizleri yapılmıştır. Literatürde verilen metodlarla silindir hacmi belirlenen motorun ısıcı, soğutucu ve rejeneratörünün boyutlandınlması sonlu farklar metoduyla yapılmıştır. Motorun güç ve sıcaklık analizleri açık sistemler için termodinamiğin 1. kanunu kullanılarak tekrarlanmış, elde edilen sonuçlar literatür bilgileriyle karşılaştırılmış ve sonuçların birbirine benzerlik gösterdiği görülmüştür. Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi güneş enerjisi projesi kapsamında yürütülen bu çalışma sırasında; biri V diğeri de P tipi olmak üzere iki Stirling motoru yapılmıştır. V tipi motor için bir odaklı kollektör yapılarak güneş enerjisi motora basan ile uygulanmıştır. Atmosferik basınçta çalışan bu makinaların güçleri 15 W civarında olmaktadır. Geliştirme çalışmalar devam etmektedir. Anahtar Kelimeler Bilim Kodu Sayfa adedi Tez Yöneticisi Stirling motoru, Güneş enerjisi, Motor tasannu, Rejeneratör. 626.10.01 168 Prof. Dr. Bilge ERDİLLER
Özet (Çeviri)
THE DESIGN OF A SOLAR ENERGIZED LOW POWERED STTRLIN ENGINE (Ph.D Thesis) H. Serdar YÜCESU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT Energy crisis in the last century accelerated the researches made on the alternative energy resources and energy conversion machines. The Stirling ^engine, which is able to utilize most of energy resources, is one of the most effective energy conversation machines for alternative resources. Despite that the first Stirling engine was invented approximately two hundred years ago, due to some reasons, sealing the first, it could not be developed to the commercial stage. Therefore it is still in the level of development. The higher thermal efficiency increases it's importance. In this study the thermal analysis of a Stirling engine for 1 kW power output is performed. Engine stroke volume is determined using standard methods in the literature. The dimensions of the heater, regenerator and cooler are determined solving the governing heat transfer equations by finite difference method. The thermodynamic analysis of engine is performed applying the first law of thermodynamic and results are found to be similar that given in the literature. In the scope of solar energy project at Technical Education Faculty of Gazi University two Stirling engine has been manufactured, one is V, the other is P type. The V type engine is successfully utilized in solar energy conversion aided by a sun light concentrator. The engine working ambient air produced 15 watts energy. Researches on a more developed system is continuing. Key Words : Stirling engine, Solar energy, Engine design, Regenerator. Scientific Code : 626. 1 0. 0 1 Number of pages : 1 68 Supervisor : Prof. Dr. Bilge ERDÎLLER